Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2020, 19:28

Ropa oslabuje, Saudi znížili jej cenu najviac za päť mesiacov

Problémom je najmä nižší dopyt zo strany Číny.

Ropa oslabuje, Saudi znížili jej cenu najviac za päť mesiacov
Zdroj: Reuters

Ceny ropy dnes klesajú. Saudská Arábia znížila Ázii cenu suroviny najviac za posledných päť mesiacov. Neistota ohľadom dopytu po rope zo strany Číny vzbudzuje pochybnosti strán oživenia trhu.

Okolo 18:45 SELČ vykazovala severomorská ropa Brent pokles o 1,4 percenta na 42,07 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) v rovnakom čase strácala 1,7 percenta na 39,10 dolára za barel.

Saudská Arábia, najväčší svetový exportér ropy, znížila cenu ľahkej arabskej ropy, ktorú dodáva do Ázie, najviac od mája.

"Zníženie ceny trhy interpretujú ako znamenie, že dopyt v regióne, kde leží druhý a tretí najväčší spotrebiteľ ropy, klesá," povedala agentúre Reuters analytička ropných trhov Paola Rodriguezová-Masiuová zo spoločnosti Rystad Energy.

Najväčší svetový dovozca ropy sveta, Čína, ktorá doteraz ceny držala rekordnými nákupmi suroviny, kúpila v auguste ropy menej a zvýšila vývoz ropných produktov.

"Panuje veľa neistoty ohľadom čínskej ekonomiky a jej vzťahu k priemyselným krajinám, k Spojeným štátom, a teraz dokonca aj k Európe," povedal Reuters riaditeľ IEA pre energetické trhy a bezpečnosť Keisuke Sadamori. "Je to nie veľmi optimistická situácia, ktorá vrhá tieň na výhľad rastu," dodal. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.