Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2020, 17:12

Dobrá správa od Lagardovej. Ekonomika eurozóny klesne menej, než sa čakalo

Podľa nových odhadov ECB by v roku 2021 mala ekonomika eurozóny dosiahnuť rast na úrovni piatich percent.

Dobrá správa od Lagardovej. Ekonomika eurozóny klesne menej, než sa čakalo
Zdroj: TASR/Michael Probst

Európska centrálna banka očakáva v tomto roku miernejší pokles ekonomiky eurozóny, inflácia však pravdepodobne bude ešte niekoľko rokov pod jej inflačným cieľom. Naznačuje to najnovšia prognóza ECB v oblasti vývoja ekonomiky a inflácie.

V rámci svojho základného scenára ECB očakáva, že ekonomika eurozóny klesne tento rok o osem percent, informovala šéfka banky Christine Lagardová na tlačovej konferencii po tom, ako ECB oznámila, že úrokové sadzby ponecháva na pôvodnej úrovni. V júnovej prognóze uvádzala banka pokles ekonomiky o 8,7 percenta.

Na druhej strane, aj tempo zotavovania v budúcom roku bude miernejšie, než naznačoval júnový odhad. Podľa nových odhadov ECB by v roku 2021 mala ekonomika eurozóny dosiahnuť rast na úrovni piatich percent. Pred tromi mesiacmi počítala s budúcoročným rastom o 5,2 percenta.

Aj v roku 2022 odhaduje banka miernejší rast než pred tromi mesiacmi. Mal by dosiahnuť 3,2 percenta, zatiaľ čo v júni počítala s rastom ekonomiky o 3,3 percenta.

V oblasti inflácie menila ECB prognózu iba pre budúci rok. Odhad vývoja inflácie v tomto roku banka nemenila. Aj naďalej tak očakáva, že v roku 2020 dosiahne rast spotrebiteľských cien 0,3 percenta.

V prípade roka 2021 však počíta s ich rastom o jedno percento, zatiaľ čo v júni odhadovala rast spotrebiteľských cien v danom roku na úrovni 0,8 percenta. V roku 2022 počíta so zrýchlením inflácie na 1,3 percenta, čo je rovnaká prognóza, akú pre daný rok zverejnila ECB už júni.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.