Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2020, 10:47

Krach najstaršej cestovky spôsobil po celom svete chaos. Teraz ju zachraňujú Číňania

Thomas Cook bude cez internet predávať zájazdy do miest zo zoznamu krajín, kam môžu Briti vzhľadom k epidemickej situácii cestovať.

Krach najstaršej cestovky spôsobil po celom svete chaos. Teraz ju zachraňujú Číňania
Zdroj: Reuters

Cestovná kancelária Thomas Cook, ktorá vlani skrachovala, dnes s pomocou čínskeho majiteľa začala znovu fungovať. Čínska skupina Fosun Tourism Group, ktorá bola v pôvodnej cestovnej kancelárii väčšinovým vlastníkom, uviedla, že obnovuje značku Thomas Cook.

Tá bude predávať zájazdy prostredníctvom internetu. Fosun vlani kúpil duševné vlastníctvo zbankrotovaného podniku.

​Britský podnik Thomas Cook, najstaršia cestovná spoločnosť na svete, skrachoval vlani koncom septembra po 179 rokoch existencie. Väz mu zlomili obrovské dlhy.

Chaos po celom svete

Bankrot spôsobil chaos v turistickom sektore po celom svete. V najväčšom repatriačnom úsilí v povojnovom období potom bolo späť do Británie prepravených zo zahraničia až 150-tisíc turistov. Služby spoločnosti Thomas Cook využívalo ročne okolo 19 miliónov ľudí.

Thomas Cook bude teraz cez internet predávať zájazdy do miest zo zoznamu krajín, kam môžu Briti vzhľadom k epidemickej situácii cestovať, napríklad do Talianska, Grécka a Turecka, uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

Načasovanie tohto kroku však môže vzhľadom k pandémii vyvolávať rozpaky, poznamenala agentúra Reuters. Mnoho leteckých spoločností a cestovných kancelárií sa totiž stretáva s vážnymi problémami.

Pôsobenie v Británii 

Najväčšia cestovná kancelária sveta, skupina TUI Group, bola napríklad nútená požiadať o finančnú pomoc nemecký štát.

Šéf britskej divízie spoločnosti Thomas Cook Alan French uviedol, že spustenie prevádzky v čase pandémie predstavuje krátkodobé komplikácie, Fosun sa však podľa neho sústredí na dlhodobý výhľad.

"Náš nový model podnikania v sebe spája fantastický zákaznícky servis sídliaci v Británii, aktualizovaný prevádzkový model, ktorý finančne chráni (vládny program) ATOL, a záštitu firmy v hodnote mnohých miliárd dolárov," povedal French.

ATOL je vládny program finančnej ochrany zájazdov, vrátane letov. Spadá pod britský Úrad pre civilné letectvo (CAA).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.