Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2020, 12:03

Pre zotavenie ekonomík je potrebné naučiť sa bezpečne žiť s vírusom, tvrdí OECD

Vlády, centrálne banky a medzinárodné inštitúcie podľa OECD zareagovali rýchlo a prijali rozsiahle opatrenia na zmiernenie následkov koronakrízy na príjmy a pracovné miesta.

Pre zotavenie ekonomík je potrebné naučiť sa bezpečne žiť s vírusom, tvrdí OECD
Zdroj: Reuters

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj zlepšila prognózu vývoja globálnej ekonomiky v tomto roku. Napriek tomu označila očakávaný pokles za bezprecedentný v modernej histórii a varovala, že neistota a riziká ohrozujúce výhľad zostávajú vysoké.

OECD počíta v tomto roku s poklesom globálneho hrubého domáceho produktu (HDP) o 4,5 percenta. V júni ešte očakávala pád o šesť percent. V roku 2021 by sa mala svetová ekonomika oživiť a expandovať o päť percent (júnová prognóza: +5,2 percenta).

Po kolapse v 1. polroku 2020 sa ekonomika rýchlo zotavila po uvoľnení opatrení prijatých na zastavenie pandémie ochorenia COVID-19.

Rýchle reakcie štátov 

Vlády, centrálne banky a medzinárodné inštitúcie podľa OECD zareagovali rýchlo a prijali rozsiahle opatrenia na zmiernenie následkov koronakrízy na príjmy a pracovné miesta. Tempo oživovania sa však v lete spomalilo.

Podľa OECD bude pre úspešné zotavenie ekonomík kľúčové obnovenie dôvery, na čo bude potrebné "naučiť sa bezpečne žiť s týmto vírusom".

Vývoj globálnej ekonomiky je lepší, než sa pôvodne predpokladalo, ale aj tak zaznamená v tomto roku bezprecedentný pád.

Najzasiahnutejšie sektory, ako sú doprava a cestovný ruch, sa ešte plne nezotavili zo striktných reštriktívnych opatrení. Navyše mnohé krajiny bojujú s prudkým nárastom počtu infekcií, čo môže spôsobiť, že vlády môžu zaviesť nové reštrikcie.

Lepší výhľad

OECD vo svojej aktualizovanej prognóze očakáva, že ekonomika eurozóny tento rok klesne o 7,9 percenta a na budúci rok vzrastie o 5,1 percenta.

HDP Spojených štátov by sa mal tento rok znížiť o 3,8 percenta a v roku 2021 stúpnuť o štyri percentá. Čínska ekonomika by mala vzrásť o 1,8 percenta a v roku 2021 o osem percent.

V prípade Japonska počíta OECD s poklesom o 5,8 percenta, respektíve expanziou o 1,5 percenta, a v prípade Británie s -10,1 percenta, respektíve +7,6 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.