Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.09.2020, 14:52 Aktualizované dňa 18.09.2020 o 15:02

Trump v USA zablokuje čínsku aplikáciu TikTok

Americké podniky budú mať od nedele zakázanú distribúciu aplikácií WeChat a TikTok.

Trump v USA zablokuje čínsku aplikáciu TikTok
Zdroj: Reuters

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa od nedele v Spojených štátoch zablokuje možnosť sťahovať aplikáciu TikTok a WeChat, ktoré sú v čínskom vlastníctve.

Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Trump svoje ťaženie proti čínskym aplikáciám zdôvodňuje obavami o národnú bezpečnosť.

Americké podniky budú mať podľa ministerstva od nedele zakázanú distribúciu aplikácií WeChat a TikTok.

To znamená, že dva hlavné obchody s aplikáciami prevádzkované americkými podnikmi Apple a Google budú musieť tieto aplikácie odstrániť zo svojej ponuky, uviedol server CNBC.

Majiteľom aplikácie pre zdieľanie krátkych videí TikTok je čínska spoločnosť ByteDance, zatiaľ čo komunikačnú aplikáciu WeChat vlastnú čínska firma Tencent. Čínska vláda podľa Trumpa môže tieto aplikácie využívať na získavanie informácií o amerických občanoch.

"Na prezidentov príkaz sme prikročili k významnému rozhodnutiu v boji proti záludnému zhromažďovaniu osobných údajov amerických občanov zo strany Číny," uviedol v dnešnom vyhlásení americký minister obchodu Wilbur Ross.

Predstavitelia ministerstva však podľa agentúry Reuters upozorňujú, že zákaz tieto aplikácie sťahovať by Trump ešte pred začiatkom platnosti mohol odvolať, pretože ByteDance pracuje na dohode, ktorá má umožniť pokračovanie prevádzky aplikácie TikTok v USA.

ByteDance teraz rokuje s americkou softvérovou firmou Oracle a ďalšími podnikmi o vytvorení novej spoločnosti TikTok Global. Snažia sa tak rozptýliť obavy Spojených štátov ohľadom bezpečnosti osobných dát užívateľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.