Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2020, 13:16

Nechcete sa preletieť len tak? Zúfalé aerolinky sa vrhli na vyhliadkové lety

Vyhliadkové lety rozhnevali ekológov, ktorí hovoria o bezdôvodnom a uhlíkovo náročnom cestovaní.

Nechcete sa preletieť len tak? Zúfalé aerolinky sa vrhli na vyhliadkové lety
Zdroj: Reuters

Austrálsky dopravca Qantas Airways začal ponúkať sedemhodinový vyhliadkový let okolo Veľkej útesovej bariéry a miesta sa vypredali v priebehu desiatich minút. Aerolinky tak nadväzujú na trend lietania "nikam", ktorý rastie najmä v Ázii, uviedla agentúra Reuters. Lety, ktoré začínajú a končia na rovnakom letisku, dopravcom kompenzujú výpadok príjmov spôsobený koronavírusovou pandémiou.

Prišli o skoro všetkých zákazníkov

Opatrenia proti šíreniu koronavírusu, najmä sprísnenie režimu na hraniciach, pripravili letecké spoločnosti z ázijsko-pacifického regiónu o takmer všetkých zákazníkov. Z dát asociácie AAPA (Association of Asia Pacific Airlines) vyplýva, že v júli sa počet cezhraničných cestujúcich medziročne znížil o 97,5 percenta.

​Mnoho tamojších aeroliniek, napríklad taiwanské EVA Air alebo japonské ANA Holdings, sa preto uchýlili k vyhliadkovým letom, pri ktorých nie je nutné prekračovať hranice jednotlivých krajín. Teraz sa k nim pridal aj najväčší austrálsky letecký dopravca Qantas, ktorý ponúka nízky prelet cez Ayersovu skalu, Veľkú útesovú bariéru a záliv Port Jackson, okolo ktorého vzniklo mesto Sydney.

Cena leteniek sa pohybuje medzi 787 a 3 787 austrálskymi dolármi (485 až 2 332 eur). Celkom 134 dostupných miest sa vypredalo rýchlo. "Je to zrejme najrýchlejšie vypredaný let v histórii spoločnosti," povedala agentúre Reuters hovorkyňa Qantas. Ľuďom podľa nej chýba lietanie a dopravca preto zvažuje, že svoju ponuku vyhliadkových letov rozšíri.

Bezdôvodné lietanie, hnevajú sa ekológovia

Dopyt po lietaní "nikam" je vysoký aj v ďalších krajinách. Miesta vo vyhliadkovom lete okolo kórejského ostrova Čedžu, ktoré ponúkal taiwanský dopravca Tigerair za 6 888 taiwanských dolárov (200 eur), sa podľa médií vypredali počas štyroch minút. Záujem podporil tiež voucher na "postcovidový" let z Taiwanu do Kórey, ktorý bol súčasťou letenky.

V budúcom mesiaci sa na trend vyhliadkových letov chystá naskočiť aj vlajková letecká spoločnosť zo Singapuru. S odkazom na svoje zdroje informoval o plánoch dopravcu Singapore Airlines tamojší denník The Straits Times. Medzi ekológmi však plány vyvolali vlnu kritiky.

"Nabádajú k bezdôvodnému, uhlíkovo náročnému cestovaniu. Je to prinajlepšom dočasné riešenie, ktoré navyše odvádza pozornosť od politiky nevyhnutnej na zmiernenie klimatickej krízy," citovala agentúra Reuters vyhlásenie singapurskej aktivistickej skupiny SG Climate Rally.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.