Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.09.2020, 22:10

Čína chystá čiernu listinu amerických technologických firiem

Vzťahy dvoch najväčších svetových ekonomík sa zhoršujú, poslednou dobou to pociťujú hlavne technologické firmy.

Čína chystá čiernu listinu amerických technologických firiem
Zdroj: Reuters

Čína urýchlene dokončuje čiernu listinu amerických technologických spoločností. Informoval o tom dnes s odvolaním sa na oboznámené zdroje denník The Wall Street Journal.

Na zozname sa zrejme objaví konkurent čínskej spoločnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking však podľa WSJ so sankciami otáľa, časť čelných predstaviteľov Číny chce o čiernej listine rozhodnúť až po novembrových prezidentských voľbách v Spojených štátoch. Spoločnosť Cisco vec nekomentovala.

Vzťahy dvoch najväčších svetových ekonomík sa zhoršujú, poslednou dobou to pociťujú hlavne technologické firmy. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa vlani uvalila ďalšie clá na čínsky tovar a obmedzila firmu Huawei Technologies.

Čína potom sľúbila, že vypracuje zoznam, ktorý sa zameria na potrestanie zahraničných firiem, ktoré podľa nej ohrozujú čínske záujmy. Zoznam zatiaľ nezverejnila.

V poslednej dobe sa predmetom sporov stala aplikácia TikTok, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance. Trump proti TikToku viedol ťaženie, ktoré zdôvodňuje obavami o národnú bezpečnosť a ochranu súkromných dát.

Americké aktivity aplikácie má nakoniec vlastniť nová spoločnosť nazvaná TikTok Global so sídlom v americkom Texase, ktorú budú kontrolovať americké podniky Oracle a Wal.

Podobne má Trumpova administratíva zálusk na sociálnu sieť WeChat, ktorej vlastníkom je čínska spoločnosť Tencent Holding.

Americký súd v nedeľu pozastavil platnosť piatkového nariadenia, aby aplikácia bola v ten istý deň odstránená z obchodov s aplikáciami amerických firiem Apple a Google. Americká vláda sa proti tomuto rozhodnutiu plánuje odvolať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.