Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2020, 14:58

Začne súdne konanie voči bývalému šéfovi Volkswagenu. O podvode s emisiami mal vedieť

Winterkorn rezignoval niekoľko dní po zverejnení informácie, že Volkswagen do áut s naftovým motorom inštaloval softvér, ktorý skrýval skutočnú úroveň emisií.

Začne súdne konanie voči bývalému šéfovi Volkswagenu. O podvode s emisiami mal vedieť
Zdroj: Reuters

Súd v nemeckom Braunschweigu dnes rozhodol o začatí súdneho konania proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen Martinovi Winterkornovi.

Má sa v ňom objasniť, či je Winterkorn zodpovedný za trhovú manipuláciu v škandále okolo falšovania údajov o emisiách naftových motorov automobilky.

Ako napísala agentúra AP, dnešné oznámenie súdu nadväzuje na predchádzajúce rozhodnutia o tom, že Winterkorn musí byť súdený v procese, v ktorom je obvinený z komerčného podvodu.

Má sa rozhodnúť o tom, či mal Volkswagen povinnosť dať investorom predtým k dispozícii informáciu o hroziacich pokutách. Firma tvrdí, že sa nedalo odhadnúť, aké vysoké tieto pokuty budú.

Winterkorn rezignoval niekoľko dní po zverejnení informácie, že Volkswagen do áut s naftovým motorom inštaloval softvér, ktorý skrýval skutočnú úroveň emisií. Koncern z podvodu v septembri 2015 obvinila americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) - autá Volkswagenu vypúšťali v USA nadlimitné množstvo oxidov dusíka.

Prokuratúra Winterkorna viní, že o inštalácii nelegálneho softvéru vedel a zámerne o tom kapitálový trh neinformoval. Winterkornov právnik Felix Dörr odmieta obvinenia, že bývalý šéf koncernu finančný trh neinformoval včas.

Koncern VW aj manažéri kvôli škandálu čelia množstvu žalôb a vyšetrovaní. Volkswagen podľa agentúry Reuters doteraz vynaložil v súvislosti so škandálom cez 30 miliárd eur. Peniaze boli využité napríklad na zvolávanie a úpravu automobilov, na odškodné zákazníkom a na pokuty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.