Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2020, 15:41

Hospodárske oživenie v USA stráca paru. Nečakane narástol počet žiadostí o podporu

Opätovné otvorenie firiem v máji zvýšilo ekonomickú aktivitu v USA, ale dopyt v odvetví služieb zostal nevýrazný.

Hospodárske oživenie v USA stráca paru. Nečakane narástol počet žiadostí o podporu
Zdroj: Reuters

Počet Američanov, ktorí v uplynulom týždni požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa nečakane zvýšil.

To signalizuje oslabenie na trhu a podporuje názory, že hospodárske oživenie v USA po zmiernení blokád spojených s pandémiou ochorenia COVID-19 stráca paru.

​A to v čase, keď sa končia vládne finančné programy na boj s dôsledkami pandémie. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo práce.

Podľa najnovších údajov ministerstva sa počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v týždni do 19. septembra po úprave o sezónne vplyvy zvýšil na 870-tisíc z revidovaných 866-tisíc v predchádzajúcom týždni.

Ekonómovia pritom odhadovali, že klesne na 840-tisíc z pôvodných 860-tisíc pred revíziou.

Štvortýždňový priemer počtu nových žiadostí, ktorý je lepším ukazovateľom vývoja na trhu práce, pretože nepodlieha takým výkyvom ako týždenné údaje, v sledovanom období klesol o 35 250 na 878 250 z revidovaných 913 500 týždeň predtým.

Počet nových žiadateľov o podporu tak stále prekračuje 665-tisíc, čo bolo maximum počas tzv. veľkej recesie v rokoch 2007 – 2009, aj keď sa už znížil z rekordných 6,867 milióna na konci marca po zavedení blokád.

Opätovné otvorenie firiem v máji zvýšilo ekonomickú aktivitu v USA, ale dopyt v odvetví služieb zostal nevýrazný a prepúšťanie v tomto sektore pokračuje.

Ministerstvo zároveň uviedlo, že počet ľudí, ktorí poberali podporu v nezamestnanosti aj po prvom týždni, sa za sedem dní do 12. septembra znížil o 167-tisíc na 12,58 milióna.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.