Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2020, 14:21

Automobilka BMW zverejňovala zavádzajúce údaje o predaji. Musí zaplatiť vysokú pokutu

Automobilka si chcela v rámci konkurenčného boja s inými výrobcami prémiových áut zlepšovať svoj obraz na verejnosti.

Automobilka BMW zverejňovala zavádzajúce údaje o predaji. Musí zaplatiť vysokú pokutu
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová / HN

Nemecká automobilka BMW dostala v USA pokutu za zverejňovanie zavádzajúcich údajov o predaji.

BMW a jej dve dcérske spoločnosti musia v rámci vyrovnania zaplatiť 18 miliónov dolárov (15,4 milióna eur), uviedla vo štvrtok americká komisia pre cenné papiere a burzy SEC.

BMW podľa SEC od roku 2015 do roku 2019 pomocou rôznych pochybných metód prikrášľovalo údaje o odbyte na trhu v USA, aby sa splnili interné ciele.

Navyše automobilka si tiež chcela takto v rámci konkurenčného boja s inými výrobcami prémiových áut zlepšovať svoj obraz na verejnosti. BMW potvrdilo, že akceptovalo peňažnú pokutu.

SEC predovšetkým prekážalo, že dcérska firma nemeckého koncernu BMW Capital predložila pochybné údaje o predaji aj investorom a ratingovým agentúram.

Tým sa pri emisii firemných dlhopisov v objeme okolo 18 miliárd USD rozšírili zavádzajúce informácie.

Komisia však ocenila, že BMW aj napriek problémom spojeným s pandémiou nového koronavírusu spolupracovalo pri vyšetrovaní. To SEC zohľadnila pri výške pokuty.

Vlani udelila taliansko-americkej automobilke Fiat Chrysler pokutu 40 miliónov dolárov za zavádzanie investorov prikrášlenými údajmi o predaji.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.