Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2020, 14:15

Cesta, ktorá nabíja za jazdy. V Tel Avive po nej budú už čoskoro jazdiť autobusy

Elektrická časť zabudovaná pod povrchom cesty bude nabíjať špeciálne vybavené autobusy.

Cesta, ktorá nabíja za jazdy. V Tel Avive po nej budú už čoskoro jazdiť autobusy
Zdroj: ElectReon

V izraelskom Tel Avive budujú bezdrôtovú elektrickú cestu, ktorá bude dodávať energiu mestskej hromadnej doprave, a to priamo za jazdy.

Cena unikátneho projektu zatiaľ nie je známa, financovaný však bude čiastočne vládou a z časti zo súkromných zdrojov. Keď sa osvedčí, mesto ho rozšíri pre hromadnú dopravu.

Cesta, ktorá povedie od stanice pri telavivskej univerzite do štvrti Ramat Aviv, bude dlhá približne 1,9 kilometra. Samotná nabíjacia časť bude merať takmer 600 metrov. Elektrická časť zabudovaná pod povrchom cesty bude nabíjať špeciálne vybavené autobusy.

Podľa firmy ElectReon, ktorá má stavbu na starosti, funguje cesta na princípe medených cievok, ktoré budú zabudované pod asfalt.

"Energia sa prenáša z elektrickej siete do cestnej infraštruktúry a riadi komunikáciu s blížiacimi sa vozidlami," uvádza web spoločnosti. Pokiaľ ide o samotné vozidlá, prijímače budú mať nainštalované na podlahe, aby počas jazdy prenášali energiu priamo na batériu.

"Konštrukciou cesty sme strávili posledných niekoľko dní. V nasledujúcich týždňoch ju budeme testovať a potom môžeme cestu uviesť do prevádzky," uviedol pre CNN hovorca izraelskej metropoly.

V prípade, že testovací úsek bude mať úspech, mesto plánuje technológiu rozšíriť aj do svojich iných častí.

"Spoločne s ministerstvom dopravy plánujeme v prípade úspechu náš projekt rozširovať. Naším plánom je pripraviť sa na klimatické zmeny a chceme znížiť znečistenie vzduchu v meste, tým pádom podporovať vozidlá na elektrický pohon," hovorí starosta mesta Ron Huldai.

Testovanie a následné uvedenie do prevádzky sa finálne odhaduje zhruba na dva mesiace, za tú dobu bude mať prevádzkovateľ mestskej hromadnej dopravy Dan Bus Company čas na to zaviesť novú pravidelnú linku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.