Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.10.2020, 20:04

Píla za 135 miliónov eur spustila v Česku výrobu, najväčším investorom je slovenská skupina

Areál s rozlohou 21 hektárov sídli v susedstve papierní Mondi Štětí.

Píla za 135 miliónov eur spustila v Česku výrobu, najväčším investorom je slovenská skupina
Zdroj: Labewood

V českom meste Štětí, ktoré sa nachádza v okrese Litoměřice severne od Prahy, v stredu slávnostne spustili výrobu píly spoločnosti Labewood na spracovanie mäkkého ihličnatého dreva. Ide o investíciu za 115 miliónov eur, teraz tam pracuje 135 ľudí. Predpokladané ročné tržby by mohli dosiahnuť 150 až 200 miliónov eur, povedal konateľ Labewood Radim Strava. Pílu spoločnosť sprevádzkovala na jar, slávnostné spustenie malo byť už skôr, ale bolo odložené kvôli pandémii koronavírusu.

Areál s rozlohou 21 hektárov sídli v susedstve papierní Mondi Štětí.

Drevo, ktoré píla spracuje vo forme reziva, je určené pre český trh, Nemecko, Rakúsko, severnú Afriku a Blízky východ. Štiepku, ktorá vzniká pri výrobe ako najvýznamnejší vedľajší produkt, využije zo sto percent susedná papiereň Mondi Štětí pri výrobe celulózy.

Projekt spája niekoľko investorov. Slovenská skupina Eco Investment drží 37,50 percenta, Holzindustrie Mareschi 32,51 percenta, Mondi Štětí 24,99 percenta a spoločnosť Unitimber päť percent. Na projekt získala Labe Wood aj investičný stimul od agentúry CzechInvest.

Projekt v čase výstavby zamestnal 2000 robotníkov, povedal pri slávnostnom začatí český výroby premiér Andrej Babiš. Píla podľa neho do regiónu prispela voľnými pracovnými miestami. "Samozrejme prinesie prácu živnostníkom a menším českým firmám," uviedol a doplnil, že najväčší počin firmy vidia v spracovaní českého dreva. "Nebude vyvážané," dodal.

Na okraji mesta medzi železničnou traťou a cestou pozdĺž Labe sa začalo stavať koncom minulého roka. Surovinu chce spoločnosť zabezpečiť z Českej republiky a využiť guľatinu, ktorá v minulosti mierila na export.

"Firma už prevzala od stavby všetky objekty a teraz sú v skúšobnej prevádzke," uviedol konateľ Labewood Radim Strava. V súčasnej dobe pracuje na píle 135 pracovníkov, firma plánuje prijať ešte zhruba o 30 viac.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.