Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2020, 15:47

Menový fond zlepšil prognózu ekonomického vývoja. Stále však ide o najhorší kolaps za takmer storočie

Slovenský HDP podľa MMF tento rok padne o 7,1 percenta a v roku 2021 sa zvýši o 6,9 percenta.

Menový fond zlepšil prognózu ekonomického vývoja. Stále však ide o najhorší kolaps za takmer storočie
Zdroj: Reuters

Medzinárodný menový fond mierne zlepšil prognózu vývoja globálnej ekonomiky v tomto roku. Napriek tomu počíta s bezprecedentnou kontrakciou. Dôvodom najhoršieho kolapsu za takmer storočie je pandémia nového koronavírusu.

MMF očakáva, že svetová ekonomika tento rok klesne o 4,4 percenta. V júni počítal so znížením globálneho hrubého domáceho produktu až o 4,9 percenta.

Pokles bude ďaleko najprudší od Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia. Na porovnanie, svetová ekonomika po devastujúcej finančnej kríze z roku 2008 klesla len o 0,1 percenta.

"V roku 2020 počítame s o niečo menej prudkou, ale stále hlbokou recesiou v porovnaní s našou júnovou prognózou," uviedla hlavná ekonómka MMF Gita Gopinathová pri predstavovaní aktuálnej správy o vyhliadkach svetovej ekonomiky World Economic Outlook.

Dodala, že dôvodom revízie predpovede je o niečo lepší vývoj v rozvinutých ekonomikách a v Číne počas 2. kvartálu a signály rýchlejšieho zotavovania v 3. štvrťroku.

Varovala však, že koronakríza sa ešte ani zďaleka neskončila a že svet čaká dlhé, nerovnomerné a neisté zotavovanie. "Zotavenie nie je zaistené, kým sa pandémia ďalej šíri."

Na budúci rok MMF očakáva zvýšenie globálneho HDP o 5,2 percenta, pričom v júni počítal s rastom o 5,4 percenta.

Ekonomika USA podľa aktuálnej prognózy MMF tento rok klesne o 4,3 percenta a v roku 2021 vzrastie o 3,1 percenta.

HDP eurozóny sa v roku 2020 zníži o 8,3 percenta a v roku 2021 stúpne o 5,2 percenta. V prípade Japonska sa počíta s -5,3 percenta respektíve +2,3 percenta a v prípade Číny s +1,9 percenta respektíve 8,2 percenta.

Slovenský HDP podľa MMF tento rok padne o 7,1 percenta a v roku 2021 sa zvýši o 6,9 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.