Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2020, 20:59

Rozpočtový deficit USA dosiahol rekordných 3,1 bilióna dolárov

Predpokladá sa však, že v treťom štvrťroku najväčšia ekonomika sveta výrazne oživila.

Rozpočtový deficit USA dosiahol rekordných 3,1 bilióna dolárov
Zdroj: Reuters

Rozpočtový deficit Spojených štátov v uplynulom fiškálnom roku dosiahol rekordných 3,132 bilióna dolárov (2,6 bilióna eur). To predstavuje viac ako dvojnásobok doterajšieho maxima.

Oproti predchádzajúcemu roku sa deficit viac než strojnásobil. Oznámilo to dnes americké ministerstvo financií. Nárast deficitu je dôsledkom rozsiahlych vládnych výdavkov súvisiacich s pandémiou covidu-19.

Fiškálny rok v Spojených štátoch začína v októbri a končí v septembri. Predchádzajúci rekordný deficit z fiškálneho roku 2009, keď vrcholila globálna finančná kríza, predstavoval 1,416 bilióna dolárov.

Rozpočtové výdavky v uplynulom fiškálnom roku vzrástli o viac než 2,1 bilióna na 6,55 bilióna dolárov, a to najmä kvôli zvýšeným nákladom na zdravotníctvo a opatreniam na podporu ekonomiky v čase koronakrízy.

Rozpočtové príjmy naopak klesli o 43 miliárd na 3,42 bilióna dolárov, napísala agentúra Reuters.

Hrubý domáci produkt Spojených štátov sa v druhom štvrťroku kvôli koronavírusu v prepočte na celý rok prepadol o rekordných 31,7 percenta po päťpercentným poklese v prvom kvartáli.

Predpokladá sa však, že v treťom štvrťroku najväčšia ekonomika sveta výrazne oživila. Analytici podľa prieskumu Národnej asociácie podnikových ekonómov odhadujú, že ročné tempo rastu HDP predstavovalo 25 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.