Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2020, 12:43

Visa a MasterCard majú v Británii problém. Počas koronakrízy majú ťažiť z vyšších poplatkov

Maloobchodné združenie vydavateľov platobných kariet obvinilo zo zneužívania dominantného postavenia na trhu.

Visa a MasterCard majú v Británii problém. Počas koronakrízy majú ťažiť z vyšších poplatkov
Zdroj: Reuters

Vydavatelia platobných kariet Visa a Mastercard čelia v Británii obvineniu, že v čase koronakrízy ťažia z výberu až príliš vysokých poplatkov.

Podľa britských maloobchodných združení sa tieto poplatky za posledné dva roky takmer zdvojnásobili, informoval dnes server BBC.

Združenia varujú, že maloobchodníci budú musieť preniesť tieto zvýšené náklady na spotrebiteľov, ktorí tak za kreditnú kartu zaplatia ročne o 40 libier viac.

"Je nevyhnutné, aby vláda podnikla kroky proti nadmerným nákladom na karty," uviedol Andrew Cregan zo Združenia britských maloobchodníkov (BRC). "Keby takto zvyšovali poplatky telekomunikačné alebo energetické firmy, vyvolalo by to hnev," dodal.

Cregan vydavateľa platobných kariet obvinil zo zneužívania dominantného postavenia na trhu. "Sú to dve z najziskovejšie organizácie na svete a majú obchodníkov vo svojej moci," vyhlásil. BRC požaduje, aby túto záležitosť prešetril britský protimonopolný úrad CMA.

Zväz britského pohostinského sektora UK Hospitality upozornil, že koronakríza urýchlila presun k používaniu kartových platieb v pohostinstve a že mnoho podnikov teraz z bezpečnostných dôvodov neprijíma hotovosť. "Toto odvetvie musí byť chránené pred nadmernými poplatkami," uviedol David Sheen z UK Hospitality.

Obchodný riaditeľ britského zväzu nezávislých maloobchodníkov Bira Jeff Moody upozornil, že miestne predajne sú znevýhodnené tým, že si nie sú schopné dohodnúť nižšie poplatky.

"Zmluvy dostupné veľkým celoštátnym reťazcom často nie sú menším nezávislým maloobchodníkom dostupné," vyhlásil.

"Pretože kartové transakcie teraz tvoria väčšinu ich platobných transakcií, pociťujú tieto náklady spotrebitelia," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.