Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2020, 14:35

Koronakríza Nemecku ublíži menej, než sa čakalo. Neprekoná ani tú finančnú, ukázala revízia

Dôvera nemeckých podnikateľov v dôsledku toho v októbri klesla, prvýkrát za šesť mesiacov.

Koronakríza Nemecku ublíži menej, než sa čakalo. Neprekoná ani tú finančnú, ukázala revízia
Zdroj: Reuters

Nemecká vláda reviduje svoju prognózu vývoja hrubého domáceho produktu v súčasnom roku 2020 smerom nahor pri aktualizácii odhadov tento týždeň.

Uviedol to v pondelok zdroj oboznámený so záležitosťou, ktorý nechcel byť menovaný.

​​Podľa zdroja vláda v Berlíne najnovšie očakáva, že sa HDP v roku 2020 zníži o 5,5 percenta namiesto o 5,8 percenta pri predchádzajúcom odhade.

Miernejšie straty

To by znamenalo, že recesia vyvolaná pandémiou nového koronavírusu bude miernejšia ako strata produkcie spôsobená globálnou finančnou krízou v roku 2009, keď HDP Nemecka klesol o rekordných 5,7 percenta.

Nemecká ekonomika sa v druhom štvrťroku, počas prvej vlny pandémie, prepadla o 9,7 percenta, keďže celoštátne blokády viedli k zatvoreniu mnohých firiem a k poklesu výdavkov domácností, firemných investícií aj obchodu.

Následné uvoľnenie opatrení spolu s bezprecedentnou škálou záchranných a stimulačných balíkov prinieslo v treťom štvrťroku výrazné oživenie nemeckej ekonomiky.

Ale prudký nárast nových prípadov koronavírusu opäť oživil obavy zo spomalenia hospodárskej aktivity.

Dôvera podnikateľov

Dôvera nemeckých podnikateľov v dôsledku toho v októbri klesla, prvýkrát za šesť mesiacov, oznámil inštitút Ifo.

Zdroj uviedol tiež, že prognózu na rok 2021 sa vláda v súčasnosti meniť nechystá. Aj naďalej tak počíta s rastom ekonomiky o 4,4 percenta v roku 2021.

Ministerstvo hospodárstva odmietlo túto správu komentovať. Uviedlo len, že šéf rezortu Peter Altmaier predstaví aktualizovanú predpoveď v stredu 28. októbra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.