Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2020, 14:25 Aktualizované dňa 29.10.2020 o 14:33

Po rekordnom poklese prišiel rekordný nárast. Ekonomika USA prekonala očakávania

Ekonómovia očakávali, že najväčšie hospodárstvo sveta vykáže za júl až september v prepočte na celý rok vzostup asi o 31 percent.

Po rekordnom poklese prišiel rekordný nárast. Ekonomika USA prekonala očakávania
Zdroj: Reuters

Ekonomika Spojených štátov v treťom štvrťroku podľa prvého rýchleho odhadu vykázala rekordný vzostup, ku ktorému prispela vládna koronavírusová pomoc v objeme viac ako troch biliónov dolárov.

Tá podporila najmä výdavky spotrebiteľov. Hrubý domáci produkt sa v prepočte na celý rok zvýšil o 33,1 percenta, oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu.

Rekordný pád 

Tempo rastu bolo v uplynulom štvrťroku najrýchlejšie minimálne od roku 1947, kedy vláda začala tieto údaje sledovať.

V druhom štvrťroku naopak ekonomika kvôli dopadom šíreniu koronavírusu klesala rekordným tempom 31,4 percenta.

Ekonómovia v ankete agentúry Reuters očakávali, že najväčšie hospodárstvo sveta vykáže za júl až september v prepočte na celý rok vzostup asi o 31 percent.

Americká ekonomika sa prepadla do recesie už tento rok vo februári, ešte predtým, než na ňu plne doľahla pandémia.

Pomoc sa minula 

Napriek výraznému oživeniu však HDP zostáva pod úrovňou z posledného štvrťroku 2019. Podľa niektorých analytikov by sa z recesie spôsobenej epidémiou covidu-19 mohla americká ekonomika zotavovať rok aj dlhšie.

Vládny balík pomoci poskytol záchranu mnohých podnikom a nezamestnaným, čo povzbudilo výdavky spotrebiteľov a podporilo rast HDP.

Vládne peniaze sú však už vyčerpané a dohoda o novej pomoci je zatiaľ v nedohľadne. Po celej krajine tiež opäť rastie počet nových prípadov covidu-19, čo prináša nové obmedzenia pre niektoré podnikateľov, ako sú prevádzkovateľa reštaurácií a barov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.