Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2020, 11:58

Ekonomika eurozóny rastie najrýchlejšie v histórii

Rast hrubého domáceho produktu v eurozóne dosiahol medzikvartálne takmer 13 percent.

Ekonomika eurozóny rastie najrýchlejšie v histórii
Zdroj: Reuters

Ekonomika Európskej únie sa v treťom štvrťroku čiastočne zotavila z koronavírusového prepadu, hrubý domáci produkt sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zvýšil o 12,1 percenta.

V prvom rýchlom odhade to dnes oznámil európsky štatistický úrad Eurostat. Podobne v krajinách eurozóny ekonomika vzrástla o 12,7 percenta.

V oboch prípadoch je to rekordný rast, respektíve najvýraznejší od roku 1995, kedy sa tento údaj začal sledovať.

V druhom štvrťroku sa ekonomika EÚ prepadla kvôli dopadom koronavírusu o 11,4 percenta. V eurozóne sa HDP znížil o 11,8 percenta.

V medziročnom porovnaní hospodárstve ďalej klesá, aj keď tempo jeho prepadu výrazne spomalilo. V EÚ predstavoval medziročný pokles 3,9 percenta po prepade o 13,9 percenta v období apríl až jún. V eurozóne tempo poklesu spomalilo na 4,3 percenta zo 14,8 percenta.

V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zaznamenali rast všetky jednotlivé členské krajiny, z ktorých sú údaje k dispozícii. V medziročnom porovnaní naopak všetky krajiny klesli.

Najvyšší medzikvartálny rast zaznamenalo Francúzsko, kde ekonomika stúpla o 18,2 percenta. V Španielsku sa HDP zvýšil o 16,7 percenta a v Taliansku o 16,1 percenta.

Česká republika sa naopak zaradila ku krajinám s najpomalším rastom, jej ekonomika vzrástla o 6,2 percenta. Pomalšie sa zotavuje len ekonomika Litvy, kde sa HDP zvýšil o 3,7 percenta.

Prvý rýchly odhad je založený na čiastkových údajoch, ktoré sa budú ďalej spresňovať. Ďalšie správu o vývoji HDP za tretí štvrťrok Eurostat zverejní 13. novembra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.