Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2020, 20:09 Aktualizované dňa 05.11.2020 o 21:24

Fed ponechal úrokové sadzby prakticky na nule

Menový výbor Fedu ponechal kľúčovú sadzbu v pásme 0 až 0,25 percenta.

Fed ponechal úrokové sadzby prakticky na nule
Zdroj: Reuters

Americká centrálna banka (Fed) v súlade s očakávaniami nezmenila nastavenie menovej politiky. Ekonomika podľa nej pokračuje v raste, ale stále sa ani zďaleka nedostala na úrovne, na ktorých sa nachádzala pred koronakrízou.

Menový výbor Fedu (FOMC) ponechal kľúčovú sadzbu v pásme 0 až 0,25 percenta.

Fed ju znížil prakticky na nulu tesne po vypuknutí pandémie, aby zmiernil jej ekonomické následky.

"Ekonomická aktivita a zamestnanosť pokračujú v zotavovaní, ale zostávajú hlboko pod úrovňami, na ktorých boli na začiatku roka," uviedol FOMC vo svojom rozhodnutí.

Menový výbor tak mierne zhoršil rétoriku v porovnaní so septembrovým vyhlásením, keď uviedol, že ekonomická aktivita "sa v uplynulých mesiacoch pozbierala".

Rozhodnutie Fedu prichádza v čase zvyšujúcich sa obáv, že opätovné zrýchľovanie šírenia nového koronavírusu a následné reštrikcie môžu zabrzdiť expanziu ekonomiky.

Fed zdôraznil, že sadzby zostanú prakticky na nule, kým sa nezotaví zamestnanosť. Centrálna banka už predtým uviedla, že bude prostredníctvom svojej menovej politiky podporovať rast ekonomiky.

Varovala však, že sú potrebné ďalšie fiškálne stimuly. Vzhľadom na očakávané výsledky volieb však nie je pravdepodobné, že by Kongres v dohľadnej dobe prijal veľký balík stimulov.

Fed vo štvrtok tiež signalizoval, že v prípade zhoršenia pandemickej situácie prijme ďalšie monetárne stimuly.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.