Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2020, 21:52

Boeing kritizuje zavedenie ciel zo strany EÚ. Spor chce vyriešiť

Washington by tak mohol zvýšiť súčasné dovozné clá na európske syry, olivy či whisky na sto percent.

Boeing kritizuje zavedenie ciel zo strany EÚ. Spor chce vyriešiť
Zdroj: TASR

Americká spoločnosť Boeing uviedla, že rozhodnutie Európskej únie uvaliť clá na jej lietadlá a ďalšie americké produkty v spore EÚ a USA za dotácie pre svojich výrobcov lietadiel je pre ňu "prekvapením a sklamaním".

Firma zároveň vyzvala Brusel a konkurenčného európskeho výrobcu lietadiel Airbus, aby začali spolupracovať na riešení obchodného sporu.

Boeing tak reagoval na pondelkové oznámenie podpredsedu Európskej komisie Valdisa Dombrovskisa, že Brusel zavedie dovozné clá na americké produkty v hodnote 4 miliardy USD (3,37 miliardy eur) ročne po tom, ako na to dostal súhlas Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Clá vo výške 15 percent na lietadlá a komponenty a vo výške 25 percent na ďalšie výrobky vrátane produktov poľnohospodárskeho sektora začnú platiť od utorka 10. novembra. Dombrovskis však zároveň dodal, že EÚ má aj naďalej záujem o vyriešenie sporu.

Brusel pristúpil k zavedeniu ciel na americké tovary po tom, ako USA uvalili clá na európske výrobky v hodnote 7,5 miliardy USD za nezákonné dotácie pre európsky Airbus. Súhlas s clami získali rovnako od WTO, a to ešte koncom minulého roka, čo aj okamžite využili.

V súvislosti s clami EÚ na americké produkty americký obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer minulý mesiac varoval, že "akékoľvek európske opatrenia povedú k odvetnému kroku USA".

Ešte ostrejšie reagoval americký prezident Donald Trump, ktorý po prehre v prezidentských voľbách zostáva v úrade do 20. januára. Vyhlásil, že v prípade európskych ciel bude jeho odpoveď "ešte tvrdšia".

Washington by tak mohol zvýšiť súčasné dovozné clá na európske syry, olivy či whisky na sto percent, prípadne zaviesť clá na ďalšie produkty. Podľa americkej vlády EÚ nemá dôvod zavádzať dovozné clá na americké výrobky v súvislosti s dotáciami pre Boeing, pretože kľúčové dotácie pre svojho výrobcu lietadiel Washington už zrušil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.