Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2020, 11:54 Aktualizované dňa 10.11.2020 o 13:50

Brusel ide proti Amazonu. Gigantovi hrozí pokuta viac ako 23 miliárd eur

Pochybenie sa podľa Európskej komisie týka zmlúv, ktoré Amazon uzatvára s obchodníkmi.

Brusel ide proti Amazonu. Gigantovi hrozí pokuta viac ako 23 miliárd eur
Zdroj: Reuters

Európska komisia začala s americkou internetovou spoločnosťou Amazon riadenie kvôli porušovaniu pravidiel hospodárskej súťaže.

Exekutíva Európskej únie dospela k záveru, že technologický gigant zneužíva svoje silného postavenia na trhu vo vzťahu k obchodníkom, ktorí svoj tovar predávajú prostredníctvom neho. Oznámila to dnes podpredsedníčka komisie Margrethe Vestager.

Amazon podľa Vestagerovej neoprávnene využíva dáta obchodníkov, čím získava nespravodlivú konkurenčnú výhodu. Amazon bude mať možnosť komisiu presvedčiť, že pravidlá neporušuje.

Pokiaľ však Brusel v ďalšom priebehu konania nezmení názor, môže firme vymerať pokutu až do výšky desiatich percent z jej ročných tržieb. To by v prípade Amazonu mohlo byť až 28 miliárd dolárov (23,5 miliardy eur).

"Údaje o aktivite tretích strán by nemali byť využívané na prospech Amazonu, keď je konkurentom týchto obchodníkov," uviedla Vestagerová.

Komisia vyšetrovala rokovania firmy od vlaňajšieho júla. Pochybenie sa podľa nej týka zmlúv, ktoré Amazon uzatvára s obchodníkmi, ktorí ponúkajú svoje výrobky na jeho platforme Marketplace.

Kontrakty mu umožňujú analyzovať a využívať takto získané údaje, čím Amazon získava neoprávnenú konkurenčnú výhodu, konštatovala EK.

Komisia dnes tiež začala vyšetrovanie ďalšieho možného pochybenia zo strany americkej firmy. Unijná exekutíva bude skúmať, či Amazon vo svojom internetovom obchode nezvýhodňuje vlastné ponuky pred ponukami iných predajcov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.