Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.11.2020, 12:19

Časť Wirecardu zachránia Španieli. Santander získa to kľúčové

Španielska banka to uviedla vo svojom vyhlásení v pondelok neskoro večer.

Časť Wirecardu zachránia Španieli. Santander získa to kľúčové
Zdroj: Reuters

Španielska banka Santander v utorok oznámila, že získa jadro podnikania nemeckej technologickej firmy Wirecard, ktorá musela po účtovnom škandále vyhlásiť bankrot.

Podľa dohody s konkurzným správcom Michaelom Jaffeom získa Banco Santander vysoko špecializované technologické aktíva divízie platobných služieb Wirecard v Európe.

​Španielska banka to uviedla vo svojom vyhlásení v pondelok neskoro večer. Približne 500 zamestnancov Wirecard sa tak má presunúť pod banku Santander. Jaffe ani Santander nezverejnili finančné podrobnosti dohody.

Banka Santander sa stretla v súboji o jadro podnikania spoločnosti Wirecard, ktorá sa kúsok po kúsku rozpredáva, s britským poskytovateľom telekomunikačných služieb Lycamobile.

Nemeckou firmou otriasol začiatkom leta škandál po tom, ako audit odhalil, že na jej účtoch chýba 1,9 miliardy eur. Wirecard neskôr pripustil, že aktíva v tejto hodnote pravdepodobne neexistujú. Podvody vo Wirecard tak pripravili banky a investorov o viac ako 3 miliardy eur.

Španielska banka zdôraznila, že nekupuje žiadne spoločnosti Wirecard a „nepreberá žiadnu právnu zodpovednosť za Wirecard AG a Wirecard Bank AG, alebo ich činnosť v minulosti".

Cieľom akvizície časti z aktív Wirecard je podporiť expanziu dcérskej spoločnosti Santander pre digitálne platobné služby Getnet v Európe, uviedla predsedníčka predstavenstva Ana Botinová. Akvizíciu musia ešte schváliť príslušné regulačné úrady. Transakcia má byť uzavretá do konca roka.

Pád Wirecard, ktorá bola pred škandálom hviezdou nemeckého akciového indexu DAX, bol šokom a zdrojom rozpakov pre regulačné úrady a nemeckú vládu.

Bývalý riaditeľ spoločnosti Markus Braun je v súčasnosti vo vyšetrovacej väzbe pre obvinenie zo závažných podvodov. Na ďalšieho bývalého člena predstavenstva Jana Marsalka bol vydaný medzinárodný zatykač.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.