Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2020, 00:00

Ropovod do Rakúska zatiaľ nebude

Kolegovia v Rakúsku stále zostávajú v nádeji, že sa projekt podarí zrealizovať, hovorí bývalý šéf spoločnosti Bratislava – Schwechat Pipeline Robert Nemcsics.

Ropovod do Rakúska zatiaľ nebude
Zdroj: TASR

Čo bolo impulzom na vznik spoločného projektu?
Zo strany spoločnosti OMV potreba dodávok ropy z Ruskej federácie. Zo strany Slovenska bolo a je motívom jednoznačne zvýšenie využitia prepravných kapacít ropovodu Družba, a teda zásadné zvýšenie príjmov z tejto činnosti.

Ako dlho ste šípili, že sa chystá utlmenie činnosti BSP na Slovensku?
Projekt mi zabral pomerne veľkú časť profesijného života. Vzťah rôznych vlád a rezortných administratív k projektu bol niekedy viac, inokedy menej agilný. Dôležité pre nás a pre projekt však boli všetky oficiálne dokumenty, rozhodnutia a vyhlásenia zo strany Slovenska, ktoré nás udržiavali spolu s mojimi rakúskymi kolegami v nádeji a v pracovnom entuziazme. Posledný rok však nádej postupne vyprchávala, keďže očakávané, respektíve avizované finálne stanovisko zo strany rezortu a vlády neprichádzalo. Prišlo až s novou vládou. Nepriaznivé a svojím obsahom pre realizáciu projektu vlastne takmer likvidačné, ale dôležité je, že prišlo.


Na to, že vám projekt zabral veľkú časť profesijného života, ste toto stanovisko, zdá sa, prijali vyrovnane?
Z profesijného hľadiska to tak určite nie je. V tejto fáze neviem dať projektu už žiadnu profesijnú pridanú hodnotu. Z osobného hľadiska je však, hoci aj takéto, ale jasne formulované stanovisko lepšie ako žiadne, respektíve zahmlené. A to je dôležité.

Máte vedomosť, prečo a za akých okolností došlo k zrušeniu organizačnej zložky BSP?
Akcionári, teda Transpetrol a OMV, sa tak rozhodli na základe návrhu manažmentu spoločnosti v auguste 2020. Programové vyhlásenie vlády sa vo vzťahu k projektu ropovodu BSP zásadne vymedzilo proti jeho výstavbe cez územie Žitného ostrova. Do februára 2020 pôvodné vedenie rezortu už zrejme nechcelo rozhodovať o tomto projekte a po vzniku novej vlády rozhodol samotný obsah programového vyhlásenia.

Možno teda rozhodnutie zo strany Transpetrolu vnímať aj ako pragmatický krok?
Samozrejme, má svoje opodstatnenie v situácii, keď je zo strany vlády deklarovaný jasný postoj k projektu ropovodu BSP vo vzťahu k jeho trase. Veď sme ho ako manažment vlastne aj navrhli. Trasa ropovodu bola odborníkmi v predchádzajúcom období, ako aj na základe finálnej štúdie z roku 2019 vyhodnotená ako najvýhodnejšia. A vzhľadom na postup času vlastne ako jediná realizovateľná. Je však

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.