Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2020, 13:35 Aktualizované dňa 18.11.2020 o 14:02

Problémové boeingy sa môžu vrátiť na oblohu, rozhodol úrad v USA. Má však podmienku

Koncern musí vykonať balík opráv, medzi ktoré patrí napríklad inštalácia nového softvéru riadenia. Úrad tiež žiada nové školenia pilotov.

Problémové boeingy sa môžu vrátiť na oblohu, rozhodol úrad v USA. Má však podmienku
Zdroj: Reuters

Uzemnenie Boeingov 737 Max sa po približne 20 mesiacoch skončilo. Americký Federálny úrad pre letectvo povolil návrat strojov do letovej prevádzky, podmienkou je balík opráv, medzi ktoré patrí napríklad inštalácia nového softvéru riadenia a tiež nové školenia pilotov.

​K celosvetovému uzemneniu prišlo po zrútení lietadla Ethiopian Airlines na trase do etiópskej metropoly Nairobi v marci 2019. Na palube bolo 157 ľudí vrátane štyroch Slovákov. Nehodu neprežil nikto. V októbri 2018 sa stala nehoda rovnakého typu stroja v Indonézii, vyžiadala si 189 obetí.

Uzemnenie Boeingov 737 Max, ktoré bolo najdlhšie v dejinách komerčného letectva, spustilo množstvo vyšetrovaní, naštrbilo povesť koncernu a stiahlo ho do hlbokej krízy.

Odhaduje sa, že problémy strojov 737 Max, ktoré boli najlepšie predávanými komerčnými lietadlami Boeingu, stáli americký koncern 20 miliárd dolárov (16,83 miliardy eur).

​Napríklad aerolínie American Airlines počítali s tým, že FAA povolí návrat strojov do komerčnej prevádzky, a plánujú ich opäť využívať od 29. decembra. Southwest Airlines, ktoré majú najväčšiu letku týchto strojov, neplánujú ich návrat do 2. kvartála 2021.

Návrat do prevádzky, samozrejme, musia po nezávislých posudkoch schváliť aj ďalšie letecké regulačné úrady v Európe, Brazílii alebo Číne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.