Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2020, 15:59

Éra ropy sa skončí už o niekoľko rokov, tvrdí štúdia. Zmenu bude viesť Čína

Výpočty inštitútu Carbon Tracker sú založené na konzervatívnom scenári Medzinárodnej agentúry pre energiu.

Éra ropy sa skončí už o niekoľko rokov, tvrdí štúdia. Zmenu bude viesť Čína
Zdroj: Reuters

Agresívny prechod k elektromobilom vedený Čínou zníži do roku 2030 globálny dopyt po rope o 70 percent a pomôže ukončiť éru ťažby a využívania ropy.

Predpovedá to štúdia, ktorú dnes zverejnil výskumný inštitút Carbon Tracker. Čína by podľa inštitútu vďaka rastúcej konkurencieschopnosti automobilov na alternatívny pohon mohla do desiatich rokov znížiť ročné náklady na dovoz ropy o viac ako 80 miliárd dolárov (približne 68 miliárd eur).

​Výpočty inštitútu sú založené na konzervatívnom scenári Medzinárodnej agentúry pre energiu, ktorý predpokladá, že podiel elektromobilov na celkovom predaji áut v Číne sa do roku 2030 vyšplhá na 40 percent. V Indii a ďalších rozvíjajúcich sa krajinách by mal dosiahnuť 20 percent.

Náklady na dovoz ropy na pohon priemerného automobilu sú desaťkrát vyššie ako náklady na solárne zariadenie potrebné na pohon elektromobilu, tvrdí inštitút Carbon Tracker.

"Je to jednoduchá voľba medzi rastúcou závislosťou na drahej rope produkovanej cudzím kartelom a domácou elektrinou z obnoviteľných zdrojov, ktorej ceny s postupom času klesajú," uviedol hlavný autor štúdie Kingsmill Bond.

​Elektromobily sú kľúčovou súčasťou snáh Číny znižovať emisie skleníkových plynov a zlepšovať ovzdušie v mestskom prostredí.

Peking zatiaľ nestanovil termín zákazu výroby a predaja áut s tradičným pohonom, čínsky zväz automobilových inžinierov v októbri predpovedal, že podiel áut s alternatívnym pohonom na celkovom predaji sa do roku 2035 vyšplhá na 50 z terajších piatich percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.