Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.11.2020, 12:49

Čína zavedie na vína z Austrálie viac ako 200-percentné clá

Čína tvrdí, že niektoré austrálske vína sa kvôli používaniu subvencií na jej trhu predávajú lacnejšie ako v Austrálii.

Vinárstvo Naše Vinohrady - aké pozitívne účinky môže mať zdravé víno?
Zdroj: Vinárstvo Naše Vinohrady

Čína od soboty zavedie clá vo výške až 212 percent na vína z Austrálie. Podľa čínskeho ministerstva obchodu ide o dočasné opatrenie s cieľom zastaviť import dotovaných austrálskych vín.

Tento krok Pekingu povedie k ďalšiemu napätiu v obchodných vzťahoch medzi oboma krajinami, uvádza britská BBC na svojich internetových stránkach. Austrália obvinenia z dumpingu odmieta.

Dumpingové ceny 

Výška cla sa bude pohybovať od 107 percent do 212 percent a Čína k nim pristupuje potom, čo v minulých mesiacoch prijala opatrenia voči austrálskemu uhliu, cukru, jačmeňu, hovädziemu alebo humárom.

Čína tvrdí, že niektoré austrálske vína sa kvôli používaniu subvencií na jej trhu predávajú lacnejšie ako v Austrálii.

Čína má pre austrálskych vinárov kľúčovú úlohu, od januára do konca septembra sa na exporte podieľala 39 percentami.

Austrálsky minister poľnohospodárstva David Littleproud na twitteri napísal, že ho rozhodnutie Číny "mimoriadne sklamalo", a dodal, že austrálska vláda kategoricky odmieta akákoľvek obvinenia, že austrálski vinári predávajú svoje výrobky do Číny za dumpingové ceny.

Nepredajné víno 

Podľa ministra obchodu Simona Birminghama sa kvôli zavedeniu ciel stane austrálske víno v najľudnatejšej krajine sveta nepredajné.

Odborníci poukazujú na to, že vzťahy medzi Pekingom a Canberrou sa tento rok dostali na najhoršiu úroveň za posledné desiatky rokov.

Austrália clá považuje za trest za to, že bola jednou z krajín volajúcich po nezávislom vyšetrovaní pôvodu nového koronavírusu.

Ten sa objavil na prelome minulého a tohto roka v Číne, odkiaľ sa potom rozšíril do celého sveta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.