Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2020, 19:02

Dostavba plynovodu Nord Stream 2 sa po roku a pol opäť začne v decembri

Projekt v hodnote okolo 9,5 miliardy eur je už na 94 percent hotový.

Dostavba plynovodu Nord Stream 2 sa po roku a pol opäť začne v decembri
Zdroj: Reuters

Výstavba nemecko-ruského plynovodu Nord Stream 2 by mala v decembri pokračovať po prerušení na približne 1,5 roka. V sobotu to povedal hovorca spoločnosti.

Predtým o tom informovala rozhlasová stanica NDR 1 Radio MV. Podľa stanice plavebný úrad WSA Ostsee v Stralsunde poprosil kapitánov o zvýšenú opatrnosť od budúcej soboty z dôvodu výstavby južne od oblasti Adlergrund. Tam ležia oba konce potrubia vedúceho z Lubminu.

Dostavbe plynovodu Severný prúd 2 chcú zabrániť Spojené štáty. V decembri 2019 sa výstavba náhle zastavila pred dánskym ostrovom Bornholm.

Dôvodom bolo, že pre sankcie USA projekt opustili obe švajčiarske lode, ktoré kládli potrubie.

Americký Kongres predtým aj napriek kritike zo strany Nemecka a Ruska schválil zákon na ochranu energetickej bezpečnosti Európy.

Dvomi linkami 1200 kilometrov dlhého plynovodu Severný prúd 2 by sa malo ročne prepraviť až 55 miliárd kubických metrov plynu z Ruska do Európy. Projekt v hodnote okolo 9,5 miliardy eur je už na 94 percent hotový.

USA sa už dlho snažia projekt zastaviť, tvrdia totiž, že plynovod príliš zvýši závislosť Európy od ruského plynu. Kritici tvrdia, že USA len chcú zvýšiť predaj skvapalneného plynu do Európy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.