Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2020, 11:54

Inflácia eurozóny zostáva na štvorročnom minime

K zotrvaniu inflácie v záporných hodnotách prispeli ceny energií, ktoré v novembri v eurozóne poklesli o 8,4 percenta.

Inflácia eurozóny zostáva na štvorročnom minime
Zdroj: TASR

Spotrebiteľské ceny v eurozóne v novembri rovnako ako v predchádzajúcich dvoch mesiacoch medziročne klesli o 0,3 percenta.

Inflácia tak stále zostáva na najnižšej hodnote za posledné štyri roky. Vyplýva to z dnešného rýchleho odhadu európskeho štatistického úradu Eurostat, ktorý neobsahuje ďalšie podrobnosti ani údaje za celú Európsku úniu.

Vlani v novembri ceny v eurozóne medziročne vzrástli o jedno percento.

K zotrvaniu inflácie v záporných hodnotách podľa dnešného odhadu Eurostatu prispeli ceny energií, ktoré v novembri v eurozóne poklesli o 8,4 percenta.

Naopak ceny potravín, alkoholu a tabakových výrobkov o 1,9 percenta vzrástli. Ceny služieb išli nahor o 0,6 percenta.

V čase tohtoročných protipandemických opatrení brzdiacich ekonomiku zostávajú hodnoty inflácie veľmi vzdialené cieľu Európskej centrálnej banky, ktorá sa usiluje o to, aby sa rast cien v strednodobom výhľade držal tesne pod dvoma percentami.

ECB už tento rok podnikla sériu mimoriadnych opatrení na podporu inflácie a ekonomiky, ktorá sa vyrovnáva s negatívnymi dôsledkami krízy spôsobenej šírením nového typu koronavírusu.

V októbri centrálna banka na svojom zasadnutí nechala podľa očakávania menovú politiku, vrátane úrokových sadzieb, opäť bez zmeny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.