Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2020, 09:28

OSN: Viac ako miliarda ľudí by do roku 2030 mohla žiť v extrémnej chudobe

Nasledujúcich desať rokov klesne pod hranicu chudoby ďalších 44 miliónov ľudí.

OSN: Viac ako miliarda ľudí by do roku 2030 mohla žiť v extrémnej chudobe
Zdroj: TASR/AP

Vyše miliarda ľudí by do roku 2030 mohla žiť v extrémnej chudobe, spôsobenej dlhodobými následkami pandémie koronavírusu.

Uvádza sa to v štúdii OSN zverejnenej vo štvrtok, z ktorej citovala tlačová agentúra DPA.

Tento počet by sa mohol dosiahnuť, ak sa zotavovanie po pandémii bude časovo naťahovať a bude stále trvať ekonomická kríza, čo dotlačí ďalších 207 miliónov ľudí do chudoby, napísal Rozvojový program OSN.

Podľa východiskového scenára, založeného na súčasnej úmrtnosti a nedávnych odhadoch rastu Medzinárodného menového fondu, nasledujúcich desať rokov klesne pod hranicu chudoby ďalších 44 miliónov ľudí, píše sa v štúdii UNDP.

Nárast extrémnej chudoby sa však dá odvrátiť, uviedol UNDP. Prostredníctvom investícií do sociálnych programov, verejnej správy, digitalizácie a zelenej ekonomiky môže byť predpandemická rozvojová krivka dokonca zvýšená - a z chudoby sa vymaní 146 miliónov ďalších ľudí.

"Pandémia ochorenia COVID-19 je križovatkou a rozhodnutia, ktoré lídri teraz robia, môžu svet poslať veľmi odlišnými smermi," povedal na tlačovej konferencii Achim Steiner z UNDP.

"Máme príležitosť investovať do činov tohto desaťročia, ktoré nielen pomôžu ľuďom zostaviť sa z ochorenia COVID-19, ale nastavia rozvojovú dráhu ľudí a planéty smerom k spravodlivejšej, odolnejšej a zelenšej budúcnosti." dodal Steiner.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.