Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.12.2020, 19:19 Aktualizované dňa 10.12.2020 o 19:54

Únia prelomila rozpočtový pat. Maďarsko a Poľsko stiahli veto, presvedčil ich nemecký návrh

  • Summit Európskej únie schválil spojenie peňazí z Únie a vlády práva.
  • Lídri súhlasili s návrhom nemeckého predsedníctva, ktorý presvedčil Maďarsko a Poľsko k stiahnutiu veta.
  • Všetkým 27 členským štátom tak bude od budúceho roka k dispozícii rozpočet a s ním spojený fond v celkovej hodnote vyše 1,8 bilióna eur.
Únia prelomila rozpočtový pat. Maďarsko a Poľsko stiahli veto, presvedčil ich nemecký návrh
Zdroj: Reuters

Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie dnes na bruselskom summite prelomili pat okolo budúceho sedemročného rozpočtu a krízového koronavírusového fondu, ktorých schválenie doteraz blokovalo Maďarsko a Poľsko.

Šéfovia štátov a vlád sa zhodli na pravidlách, za ktorých bude čerpanie peňazí podmienené dodržiavaním nezávislosti justície. Informoval o tom hovorca predsedu Európskej rady Charlesa Michela.

Všetkým 27 členským štátom tak bude od budúceho roka k dispozícii rozpočet a s ním spojený fond v celkovej hodnote vyše 1,8 bilióna eur.

Nemecko presvedčilo k stiahnutiu veta

"Teraz môžeme začať (rozpočet) uvádzať do praxe a postaviť naše ekonomiky späť na nohy," oznámil na twitteri zhodu Michel.

Lídri súhlasili s návrhom nemeckého predsedníctva, ktorý presvedčil Budapešť a Varšavu k stiahnutiu veta.

Upresňujúci text stanovuje niekoľko dodatočných podmienok, za ktorých bude možné niektorú krajinu odstrihnúť od financií Únie, pokiaľ nebude dodržiavať princípy právneho štátu.

Najskôr nechceli na podmienku pristúpiť

Obe stredoeurópske krajiny, s ktorými už niekoľko rokov vedú orgány EÚ konanie kvôli obavám z obmedzovania nezávislosti súdnictva či médií, pôvodne nechceli na podmienku pristúpiť vôbec, niekoľko týždňov dohadovaný text však označili za dobrý.

Krajiny patriace medzi najhlasnejších zástancov nového mechanizmu - napríklad Holandsko či Belgicko - síce dali najavo obavy, aby dodatočné podmienky príliš neobmedzovali jeho fungovanie, nakoniec s ním však súhlasili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.