Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.12.2020, 12:44

Nemecko zavádza prísnejšie opatrenia, väčšina obchodov bude zatvorená

Verejný život sa v Nemecku od stredy kvôli protiepidemickým opatreniam výrazne upokojí.

Nemecko zavádza prísnejšie opatrenia, väčšina obchodov bude zatvorená
Zdroj: TASR/Kay Nietfeld

Nemecko výrazne sprísni protiepidemické opatrenia v snahe zbrzdiť šírenie nového koronavírusu.

Kancelárka Angela Merkelová a premiéri spolkových krajín sa dnes dohodli, že sprísnenie bude platiť od 16. decembra do 10. januára.

V tom čase budú zatvorené obchody s výnimkou tých, ktoré predávajú nevyhnutný sortiment, ako sú napríklad potraviny, oznámila Merkelová. Okrem toho majú byť v zásade zatvorené aj školy a ľudia by mali viac pracovať z domova.

Len denné potreby 

Verejný život sa v Nemecku od stredy kvôli protiepidemickým opatreniam výrazne upokojí. Otvorené budú smieť zostať len obchody s tovarom dennej potreby, oznámila Merkelová po dopoludňajšom rokovaní s premiérmi 16 spolkových krajín.

Doteraz bolo Nemecko v čiastočnom lockdowne so zatvorenými reštauráciami, ale otvorenými obchodmi a školami. Merkelová dnes povedala, že existujúce opatrenia neviedli k spomaleniu pandémie, preto je nutné zaviesť ďalšie opatrenia, ktoré obmedzia kontakty medzi ľuďmi.

Školáci aj deti zo škôlok majú najneskôr od stredy zostať v celom Nemecku na 3,5 týždňa doma. Niektoré spolkové krajiny sa pritom už skôr rozhodli, že nechajú deti doma od pondelka.

Obmedzené sviatky 

Medzi ďalšími ohlásenými opatreniami je zákaz zhromažďovania na Silvestra a na Nový rok. Spolková vláda sa s tými regionálnymi navyše dohodla, že pred Silvestrom bude v Nemecku v zásade zakázaný predaj zábavnej pyrotechniky. Na verejných miestach má byť od 16. decembra do 10. januára zakázaný predaj alkoholu.

Merkelová tiež povedala, že zamestnávatelia by pre zamestnancov mali rozšíriť možnosti práce z domu.

Pre zasiahnuté firmy spolková vláda pripravuje ďalšiu finančnú pomoc. Od januára má byť horný limit možnej podpory jednotlivým firmám priamo alebo nepriamo zasiahnutých lockdownon zvýšený zo súčasných 200-tisíc na 500-tisíc eur. Kompenzované im majú byť fixné náklady.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.