Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2020, 13:11

Fúzia v hodnote 38 miliárd má zelenú. Brusel schválil spojenie Fiatu a PSA

Súhlas Európskej komisie je však podmienený tým, že firmy dodržia sľúbené opatrenia.

Fúzia v hodnote 38 miliárd má zelenú. Brusel schválil spojenie Fiatu a PSA
Zdroj: Reuters

Európska komisia dnes schválila spojenie taliansko-americkej automobilky Fiat Chrysler Automobiles s francúzskym konkurentom PSA.

Fúzia v hodnote 38 miliárd dolárov vytvorí štvrtého najväčšieho výrobcu áut na svete, ktorý ponesie meno Stellantis, uviedla agentúra Reuters.

Súhlas Európskej komisie je však podmienený tým, že firmy dodržia sľúbené opatrenia, ktoré majú zabrániť negatívnym dopadom koncentrácie na hospodársku súťaž.

Jedným zo sľúbených opatrení je rozšírenie spolupráce medzi PSA a európskou divíziou japonskej automobilky Toyota pri výrobe ľahkých úžitkových vozidiel.

PSA vyrába pre Toyotu úžitkové vozidlá, ktoré sa pod touto japonskou značkou predávajú hlavne v krajinách Európskej únie. Rozšírenie spolupráce podľa komisie umožní Toyote v budúcnosti na príslušných trhoch konkurovať skupine Stellantis.

"Prístup ku konkurenčnému trhu s malými dodávkovými vozmi pre komerčné účely je dôležitý pre mnoho živnostníkov a malých a stredných podnikov v celej Európe," upozornila podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová.

Fiat Chrysler a PSA v rámci sľúbených opatrení tiež umožnia konkurentom prístup k svojej sieti opravovní dodávkových vozidiel.

Skupina Fiat Chrysler Automobiles vznikla v roku 2014 spojením talianskej automobilky Fiat s americkým partnerom Chrysler.

Skupina PSA vlastní značky Peugeot a Citroën a v roku 2017 kúpila od amerického koncernu General Motors automobilku Opel-Vauxhall.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.