Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.12.2020, 15:40 Aktualizované dňa 23.12.2020 o 20:53

Dohoda s Britániou je takmer na svete. Ohlásená by mala byť čoskoro, uviedol diplomat

Európska rada začala s prípravami na schválenie tzv. provizórneho použitia, teda zrýchlenej implementácie dohody.

Dohoda s Britániou je takmer na svete. Ohlásená by mala byť čoskoro, uviedol diplomat
Zdroj: Reuters

Európska únia sa pripravuje na implementáciu obchodnej dohody s Britániou od 1. januára 2021.

Členské štáty EÚ začali s prípravnými procedúrami na implementáciu novej obchodnej dohody so Spojeným kráľovstvom, uviedli pre agentúru Reuters tri diplomatické zdroje.

Predstaviteľom členských štátov na stretnutí s Európskou komisiou, ktorá v mene EÚ rokuje s Britániou, bolo povedané, aby boli vo štvrtok pripravení na stretnutie, ak obe strany dospejú k dohode.

"Zdá sa, že dohoda je takmer na svete," uviedol jeden z diplomatov s tým, že ohlásená by mala byť ešte v stredu alebo vo štvrtok.

Európska rada, ktorá reprezentuje členské štáty Únie, podľa neho začala s prípravami na schválenie tzv. provizórneho použitia, teda zrýchlenej implementácie dohody.

Aj keď obe strany v uplynulých dňoch avizovali pokrok v rokovaniach, vyjadrenia Británie týkajúce sa šance na uzavretie dohody, minimálne pred Vianocami, sú výrazne menej optimistické než EÚ.

Dohodu ešte stále musí schváliť britský premiér Boris Johnson aj EÚ, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou.

To podľa zdrojov znamená, že dohoda ešte nie je istá a akékoľvek oznámenie môže prísť až o niekoľko hodín.

Britská libra sa po správe prudko posilnila a so ziskom 1,6 percenta sa obchodovala po 1,3571 dolára.

Johnson a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v uplynulých dňoch niekoľkokrát osobne intervenovali i telefonovali v snahe o dosiahnutie dohody na poslednú chvíľu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.