Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.12.2020, 10:20 Aktualizované dňa 24.12.2020 o 18:18

Únia a Británia dosiahli brexitovú dohodu: Máme späť kontrolu nad naším osudom, vyhlásil Johnson

Brusel a Londýn sa podľa všetkého dohodli na tom, že Únia si v najbližších piatich rokoch zachová 75 percent zo svojho prístupu k britským vodám.

Boris Johnson
Zdroj: Reuters

Európska únia a Británia sa dnes poobede dohodli na podobe budúcich vzťahov po uplynutí prechodného obdobia po brexitu. Oznámil to úrad britského premiéra Borisa Johnsona.

"Dohoda je hotová," uviedol. Johnson ocenil prácu vyjednávačov oboch strán aj šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. Dohoda podľa neho tiež prináša istotu podnikateľom v celej krajine. Na Twitteri pred tlačovou konferenciou Johnson zverejnil fotografiu, na ktorej má ruky zdvihnuté nad hlavou a zdvihnuté palce vo víťaznom geste.

"Máme späť kontrolu nad svojimi zákonmi a naším osudom," uviedol britský premiér. "Súdny dvor pre nás už nebude hrať úlohu," dodal.

"Znamená to, že od 1. januára 2021 budeme mať plnú politickú a ekonomickú nezávislosť," povedal Johnson. Prvýkrát od roku 1973 bude mať Británia tiež plnú kontrolu nad svojimi vodami, dodal premiér s odkazom na rok, kedy Británia vstúpila do Európskych spoločenstiev, predchodcu dnešnej Európskej únie.

Vystúpila taktiež predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Povedala, že dohoda je dobrá, spravodlivá a vyvážená a vyplatilo sa za ňu bojovať.

Únia podľa nej teraz môže nechať brexit za sebou, Británia pre ňu bude ale naďalej partnerom a spojencom. "Bola to dlhá a krivolaká cesta. Dosiahli sme ale dobrú dohodu. Je to spravodlivá, je to vyvážená dohoda," uviedla von der Leyenová. Uzavretie dohody o budúcich vzťahoch podľa nej bolo správne a zodpovedné z oboch strán.

​Návrh dohody bol načrtnutý už v stredu vrátane kvót na rybolov a pôvodne sa očakávalo, že dohodu ohlásia už vo štvrtok predpoludním.

Rokovania sa však zasekli na konkretizácii presných čísel týkajúcich sa každého druhu, ktorý môžu rybári z Únie chytať v britských vodách.

Dohoda umožní po 31. decembri 2020 obchod bez ciel a kvót rovnako ako spoluprácu v oblastiach od bezpečnosti po letectvo. Finálny dokument, ktorý má okolo dvetisíc strán, potom ešte budú musieť schváliť britský premiér Boris Johnson, vlády členských štátov Únie, rovnako ako parlamenty na oboch stranách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.