Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.12.2020, 15:19

Milióny Američanov môžu prísť o podporu. Trump odmieta podpísať balík pomoci

Podľa Trumpa pomoc schválená Kongresom nebude bežným ľuďom stačiť a požaduje jej zvýšenie.

Milióny Američanov môžu prísť o podporu. Trump odmieta podpísať balík pomoci
Zdroj: Reuters

Milióny Američanov prídu o podporu v nezamestnanosti. Prezident Donald Trump totiž odmieta podpísať nový balík pomoci.

Miliónom Američanov skončí podpora v nezamestnanosti v sobotu, keďže Trump zatiaľ nepodpísal zákon o pandemickej pomoci a vládnych výdavkoch v objeme 2,3 bilióna dolárov (1,89 bilióna eur).

Podľa Trumpa pomoc schválená Kongresom nebude bežným ľuďom stačiť a požaduje jej zvýšenie.

Trump prekvapil republikánov aj demokratov, keď tento týždeň nepodporil rozsiahly návrh zákona, ktorého súčasťou je 892 miliárd dolárov na pandemickú pomoc, vrátane predĺženia špeciálneho programu podpory v nezamestnanosti, ktorý sa skončí 26. decembra, a 1,4 bilióna na bežné vládne výdavky.

Bez Trumpovho podpisu môže prísť o extra podporu okolo 14 miliónov ľudí, vyplýva z údajov amerického ministerstva práce.

Čiastočné uzavretie vlády (shutdown) sa začne v utorok (29. 12.), pokiaľ sa Kongres dovtedy nedohodne na provizórnom financovaní.

Republikáni a demokrati sa minulý víkend s podporou Bieleho domu po mesiacoch rokovaní dohodli na novom balíku podpory v koronakríze. Trump predtým, než Kongres o balíku hlasoval v pondelok (21. 12.) v noci, nenamietal proti jeho podmienkam.

Odvtedy však kritizuje, že balík dáva príliš veľa peňazí na iné ciele, ako sú kultúrne projekty a zahraničná pomoc, a málo na platby pre bežných Američanov. Požaduje zvýšenie priameho jednorazového príspevku zo 600 dolárov na 2000 dolárov.

Mnohí ekonómovia súhlasia s tým, že balík stimulov je síce malý, ale upozorňujú, že okamžitá podpora je stále vítaná a potrebná.

Zdroj oboznámený so situáciou uviedol, že Trumpove námietky voči návrhu zákona prekvapili mnohých predstaviteľov Bieleho domu. Trump aj napriek svojej kritike návrh zákona zatiaľ nevetoval a stále ho môže podpísať v najbližších dňoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.