Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2020, 08:44

Ceny ropy vzrástli, náladu na trhu podporila aj dohoda medzi Britániou a Úniou

Trhy počítajú s poklesom ropných zásob v USA za minulý týždeň.

Ceny ropy vzrástli, náladu na trhu podporila aj dohoda medzi Britániou a Úniou
Zdroj: Reuters

Ceny ropy v utorok vzrástli, tretíkrát za posledné štyri obchodovacie dni, k čomu prispelo rozhodnutie amerických kongresmanov výrazne zvýšiť finančnú pomoc Američanom v období pandémie nového koronavírusu.

Náladu na ropnom trhu podporili aj obchodná dohoda medzi Britániou a Európskou úniou, ako aj očakávania poklesu ropných zásob za minulý týždeň v USA.

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu schválila v pondelok zvýšenie jednorazovej pomoci pre Američanov počas pandémie z pôvodnej sumy 600 dolárov (491,04 eura) na dvetisíc dolárov.

Kongresmani tak urobili krok, ktorý požadoval odchádzajúci prezident Donald Trump. Zvýšenie však musí podporiť aj Senát.

Navyše trhy počítajú s poklesom ropných zásob v USA za minulý týždeň. Podľa analytikov oslovených agentúrou Reuters klesli zásoby ropy v Spojených štátoch v týždni do 25. decembra o 2,1 milióna barelov ropy (1 barel = 159 litrov).

Výraznejšiemu rastu cien však bráni nepriaznivý vývoj pandémie, ktorý viedol v mnohých krajinách k novým reštrikciám, ako aj blížiace sa zasadnutie

Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov na čele s Ruskom. To sa uskutoční 4. januára. Po tom, ako sa producenti dohodli na zmiernení pôvodného programu obmedzovania produkcie o 500.000 barelov denne v prvom mesiaci roka, Rusko presadzuje, aby sa vo februári produkcia zvýšila o ďalších 500.000 barelov.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári dosiahla do 7.37 h SEČ 51,07 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 21 centov.

Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 47,79 USD/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 17 centov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.