Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.01.2021, 16:12

Odhady vývoja cien ropy v tomto roku ovplyvňuje nová mutácia koronavírusu

Dôvodom je pokračujúca pandémia nového koronavírusu, najmä nová mutácia vírusu, o ktorej informovali v polovici decembra v Británii.

Odhady vývoja cien ropy v tomto roku ovplyvňuje nová mutácia koronavírusu
Zdroj: Reuters

Ceny ropy uzatvorili minulý rok miernym rastom, za celý rok sa však prepadli o viac než pätinu. A analytici neočakávajú, že tento rok by malo dôjsť k ich výraznému zotaveniu.

Dôvodom je pokračujúca pandémia nového koronavírusu, najmä nová mutácia vírusu, o ktorej informovali v polovici decembra v Británii. To by mohlo aj v ďalších mesiacoch tlmiť dopyt po rope.

Podľa prieskumu agentúry Reuters na vzorke 39 ekonómov a analytikov, ktorý agentúra uskutočnila v druhej polovici decembra, by mala cena ropnej zmesi Brent dosiahnuť v tomto roku v priemere 50,67 dolárov (41,29 eura) za barel (159 litrov).

V porovnaní s prieskumom z novembra to predstavuje priaznivejší odhad, keďže v novembri očakávali ekonómovia a analytici cenu Brentu v roku 2021 v priemere 49,35 USD/barel.

V prípade americkej ropy WTI očakávajú analytici tento rok cenu v priemere 47,45 USD za barel. Aj to predstavuje zlepšenie pôvodného odhadu, keďže v novembri očakávali 46,40 USD/barel.

Cena Brentu ukončila obchodovanie v roku 2020 na úrovni 51,80 dolárov za barel a cena WTI na úrovni 48,52 USD/barel.

Tieto hodnoty však zaznamenali vďaka prudkému zotaveniu v posledných mesiacoch roka, pričom po nástupe pandémie nového koronavírusu na jar sa prepadli a cena WTI prvýkrát v histórii klesla do negatívneho teritória. Cena Brentu klesla pod 16 USD/barel, čo bolo viac než 20-ročné minimum.

Podľa analytikov bude vývoj dopytu po rope závisieť od rozsahu vakcinácie a toho, ako rýchlo sa nový koronavírus podarí dostať pod kontrolu. Viacerí predpokladajú, že na predkrízovú úroveň sa dopyt nedostane skôr ako koncom roka 2022 či začiatkom roka 2023.

Okrem toho, v najbližšom období budú vývoj cien ovplyvňovať kroky najväčších producentov zoskupených v OPEC+ (členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a producenti mimo organizácie na čele s Ruskom).

Tí predbežne rozhodli, že v januári zmiernia program obmedzovania ťažby o 500.000 barelov denne a nie je vylúčené, že sa dohodnú na ďalšom zvýšení ťažby od februára. Schôdzka, na ktorej by mohli o ďalšom uvoľnení ťažobných obmedzení diskutovať, sa uskutoční v pondelok 4. januára.

"Ak OPEC+ bude produkčné škrty zmierňovať príliš rýchlo, hrozí, že aj ceny ropy pôjdu rýchlo dolu," povedal analytik z Commerzbank Carsten Fritsch. "Ak však členovia OPEC+ budú príliš opatrní, rast cien ropy by mohol zvýšiť ťažbu zo strany americkej konkurencie, ktorá ťaží z bridlíc," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.