Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2021, 11:46 Aktualizované dňa 07.01.2021 o 17:31

Musk sa stal najbohatším človekom sveta. Z vrcholu rebríčka zosadil Bezosa

Majetok Elona Muska presahuje 188 miliárd dolárov.

Musk sa stal najbohatším človekom sveta. Z vrcholu rebríčka zosadil Bezosa
Zdroj: Reuters

Šéf a spoluzakladateľ americkej spoločnosti Tesla Elon Musk sa dnes stal najbohatším človekom sveta.

Jeho majetok podľa agentúry Bloomberg presahuje 188 miliárd dolárov. Musk, ktorý stojí aj za úspechom firmy SpaceX, v prvenstve predstihol zakladateľa internetového obchodu Amazon Jeffa Bezosa.

Ten sa titulom najbohatšieho človeka sveta podľa rebríčka agentúry Bloomberg pýši od októbra 2017.

Akcie Tesly si okolo 17:00 SEČ pripisovali okolo 5,4 percenta. V stredu na burze posilnili o 2,8 percenta. Hodnota Muskovho majetku v stredu dosiahla 181,1 miliardy dolárov.

Mimoriadny rok

Posledných 12 mesiacov bolo pritom pre Muska mimoriadnych. Hodnota jeho čistého majetku stúpla za rok o 150 miliárd dolárov, čo bolo podľa Bloombergu možno rekordné tempo rastu.

Hlavnou príčinou bolo prudké zvýšenie ceny akcií Tesly, ktoré vlani posilnili o 743 percent. Prispel k tomu trvajúci záujem investorov z Wall Street aj tých drobných, v závere roka potom zahrnutie do prestížneho indexu S&P 500.

Analytici sa domnievajú, že akcie Tesly by mohli pokračovať v raste aj naďalej, pretože americkí demokrati sa zasadzujú o rýchlejšie prijatie elektrických vozidiel. To by sa im mohlo podariť presadiť, keď majú teraz pod kontrolou obe komory Kongresu.

Chce urýchliť vývoj ľudstva

Musk napriek svojmu obrovskému majetku vyhlásil, že má len malý záujem o hmotné veci a mimo svoje podiely vo firmách Tesla a SpaceX nemá významnejší majetok.

Minulý mesiac v rozhovore s mediálnou spoločnosťou Axel Springer uviedol, že jeho hlavným zámerom je urýchliť vývoj ľudstva v civilizácii cestujúcej do vesmíru, k čomu potrebuje značný majetok.

Hodnota majetku 500 najbohatších ľudí sveta v rebríčku Bloombergu vlani stúpla o rekordných 1,8 bilióna dolárov, čo je o 31 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.