Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2021, 09:58

Tesla prekonala Facebook. Na Wall Street je piatou najhodnotnejšou firmou

Vo štvrtok boli predané a nakúpené akcie Tesly zhruba za 39 miliárd dolárov, čo bol pre spoločnosť rekord.

Tesla prekonala Facebook. Na Wall Street je piatou najhodnotnejšou firmou
Zdroj: Reuters

Trhová kapitalizácia americkej spoločnosti Tesla vďaka štvrtkovému výstupu ceny akcií podniku na ďalší rekord prvýkrát prekonala trhovú kapitalizáciu Facebooku.

Tesla je tak teraz piatou najhodnotnejšou firmou na Wall Street, uviedla agentúra Reuters. Akcie Tesly, ktorá sa venuje najmä výrobe elektromobilov, už vlani posilnili o viac ako 700 percent.

Rekordný nákup 

Vo štvrtok sa tiež výrazne zvýšil objem obchodov s akciami Tesly. Ich cena potom vzrástla o takmer osem percent na 816 amerických dolárov, čím sa trhová kapitalizácia firmy dostala na 774 miliárd dolárov.

Akcie Facebooku posilnili o dve percentá a trhová kapitalizácia predstavovala 765 miliárd dolárov.

Vo štvrtok boli predané a nakúpené akcie Tesly zhruba za 39 miliárd dolárov. To bol pre Teslu rekord a bolo to aj viac ako u troch ďalších najviac obchodovaných firiem - Applu, Alibaba a Amazonu - dohromady.

Tesla sa vďaka výraznému rastu ceny svojich akcií v poslednom roku stala najhodnotnejšou automobilkou na svete, hoci jej výroba je len zlomkom výroby konkurentov, ako je Toyota, Volkswagen a General Motors.

Najbohatší muž sveta

Agentúra Bloomberg tiež vo štvrtok uviedla, že šéf Tesly Elon Musk sa stal najbohatším človekom sveta. Predstihol tak zakladateľa internetovej spoločnosti Amazon Jeffa Bezosa.

Analytici podľa ankety spoločnosti Refinitiv očakávajú, že Tesla vykáže za celý minulý rok čistý zisk 1,2 miliardy dolárov.

V prípade automobilky General Motors očakávajú čistý zisk 5,8 miliardy dolárov, v prípade Facebooku potom 27,1 miliardy dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.