Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.01.2021, 11:21

Žiadne autá ani ulice. Saudskoarabský princ predstavil megaprojekt mesta budúcnosti

Infraštruktúra mesta má byť podľa návrhov na stránkach projektu pod zemou. Koľko to bude stáť, korunný princ neuviedol.

Žiadne autá ani ulice. Saudskoarabský princ predstavil megaprojekt mesta budúcnosti
Zdroj: Reuters

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán predstavil megaprojekt futuristického ekologického mesta, v ktorom podľa neho "nebudú autá, ulice, ani uhlíkové emisie" a ľudia budú žiť v súlade s prírodou vďaka vyspelým technológiám.

S výstavbou mesta, v ktorom má žiť milión ľudí, chce Rijád začať už tento rok v prvom štvrťroku. Ide o súčasť projektu nazývaného NEOM, ktorý korunný princ oznámil už v roku 2017. Teraz však prvýkrát predstavil jeho konkrétnu podobu.

"Musíme zmeniť koncept konvenčného mesta na mesto futuristické," vyhlásil korunný princ Saudskej Arábie.

Zdroj: neom.com

​Mesto The Line sa má ťahať v dĺžke vyše 170 kilometrov a jeho všetka infraštruktúra má byť podľa návrhov na stránkach projektu pod zemou.

Krajinou by mali ľudia iba korzovať či jazdiť na bicykli v neporušenej prírode.

Projekt The Line má vytvoriť 380-tisíc pracovných miest. Koľko bude stáť, korunný princ neuviedol.

The Line je súčasťou projektu NEOM, ktorý bin Salmán bez bližších podrobností predstavil v roku 2017 ako súčasť svojej Vízie 2030.

Zdroj: neom.com

​Cieľom tohto plánu reforiem je vymaniť saudskoarabskú ekonomiku zo závislosti na rope. NEOM, ktorého názov je zloženina s významom "nová budúcnosť", má zahŕňať aj priemyselné a logistické zóny a tiež letisko, ktoré má byť jedným z najväčších na svete.

To všetko má byť vybudované na 26 500 kilometroch štvorcových na severozápade Saudskej Arábie na pobreží Červeného mora.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.