Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2021, 12:22

Od Trumpa dávajú preč ruky aj banky. Ostávajú mu miliónové dlhy a neistá budúcnosť

  • Deutsche Bank mala podľa informácií denníka The New York Times rozviazať spoluprácu s dosluhujúcim prezidentom Donaldom Trumpom.
  • Nepokoje v Kapitole, ktoré mali niekoľko obetí, môžu významne poznačiť jeho podnikateľské aktivity aj do budúcnosti.
  • Okrem úverových možností môže prísť aj o podporu bohatých klientov, na ktorých sa jeho spoločnosť The Trump Organisation zameriava. 
Od Trumpa dávajú preč ruky aj banky. Ostávajú mu miliónové dlhy a neistá budúcnosť
Zdroj: Reuters

Od amerického prezidenta Donalda Trumpa sa po nepokojoch v Kapitole z minulého týždňa odkláňa aj najväčšia nemecká banková spoločnosť Deutsche Bank, ktorá je Trumpovým hlavným úverovým partnerom.

S odkazom na svoje zdroje to napísal denník The New York Times, podľa ktorého prezidentova spoločnosť The Trump Organisation čelí po stredajších udalostiach množstvu problémov, z ktorých by sa podľa NYT už nemusela plne zotaviť.

​Správy o rozviazaní spolupráce banky s Trumpom zatiaľ nekomentovala ani inštitúcia, ani prezident.

Miliónové dlhy 

Trumpova firma, ktorú teraz riadia jeho dvaja synovia, dlhuje Deutsche Bank asi 340 miliónov dolárov splatných v nasledujúcich dvoch rokoch, za ktoré sa Trump osobne zaručil.

Podľa agentúry Reuters však banka už niekoľko mesiacov uvažovala o tom, ako sa zo vzťahov k Trumpovi vyviazať, pretože tým podľa jej názoru trpí meno inštitúcie.

"Sme hrdí na našu ústavu a stojíme za tými, ktorí ju chcú dodržiavať, aby zabezpečili, že bude presadená vôľa ľudu a dôjde k pokojnému odovzdaniu moci," uviedla šéfka americkej pobočky Deutsche Bank Christiana Rileyová po stredajších výtržnostiach Trumpových priaznivcov v Kapitole, ktoré do značnej miery vyvolali jeho opakované nepodložené výroky o volebných podvodoch.

Spoluprácu s Trumpom takisto ukončila banka Signature Bank, ktorá Trumpovi pomáhala financovať napríklad jeho golfový klub na Floride, a v ktorej predstavenstve nejakú dobu zasadala prezidentova dcéra Ivanka.

Vedenie inštitúcie vyzvalo prezidenta na rezignáciu a oznámilo, že uzavrie dva Trumpove účty, na ktorých je asi 5,3 milióna dolárov.

Bez twitteru a bez klientov 

Trumpova spoločnosť čelí podľa NYT po udalostiach z posledných dní viacerým problémom. Nemôže už predávať svoj tovar cez platformu Shopify a prezident už nemá k dispozícii svoj účet na twitteri s desiatkami miliónov sledujúcich, kde často propagoval svoje luxusné rezorty.

Trump prišiel aj o organizovanie golfového turnaja PGA Championship v roku 2022 vo svojom klube v New Jersey, ktorý by jeho značke priniesol prestíž a zisky na veľa rokov. Golfové rezorty pritom tvoria asi tretinu príjmov Trumpovej firmy.

Prekážky voči Trumpovmu podnikaniu budú podľa NYT zrejme ešte narastať. Mnoho bohatých klientov, na ktorých sa jeho firma predovšetkým zameriava, totiž zrejme nebude chcieť mať s prezidentovým menom po bezprecedentných udalostiach z minulého týždňa nič spoločné.

"Niet pochýb o tom, že príde o hosťovanie rady ďalších udalostí, pretože mnoho skupín hovorí: nechceme byť spájaní s touto značkou," povedal konzultant David Sangree.

The Trump Organisation čelí aj vyšetrovaniu v New Yorku. Tamojšia prokuratúra skúma roky hospodárenia firmy kvôli možným finančným a daňovým podvodom.

Prezident a jeho synovia však dúfajú, že nové podnikateľské príležitosti otvorí Trumpov odchod z Bieleho domu, s ktorým prestanú platiť obmedzenia týkajúce sa konfliktu záujmov a ďalšie reštrikcie. Lukratívne dohody očakávajú napríklad v Brazílii, Indii či Saudskej Arábii, kde Trumpova popularita s udalosťami posledných dní zrejme výrazne neklesne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.