Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2021, 09:42

Nemcov rozčuľujú miliardy pre najväčšiu cestovku na svete. Zachraňujú ruského oligarchu

Najväčším akcionárom spoločnosti TUI je ruský oligarcha Alexej Mordašov.

Nemcov rozčuľujú miliardy pre najväčšiu cestovku na svete. Zachraňujú ruského oligarchu
Zdroj: Reuters

Nemecká vláda chráni pred koronakrízou najväčšiu cestovnú spoločnosť sveta. Medzinárodnej skupine TUI teraz naordinovala od minulej jari už tretiu miliardovú injekciu.

Tým však doslova nadvihla mandle miestnym daňovým poplatníkom - hlavne preto, že najväčším akcionárom spoločnosti je ruský oligarcha Alexej Mordašov.

​Ten v súčasnosti ovláda štvrtinu firmy a svoj podiel bude môcť navýšiť až na 36 percent, pretože sa okrem spolkovej vlády na finančnej pomoci pre najväčšieho turistického operátora na svete podieľa.

Do spoločnosti lejú miliardy

V dôsledku koronavírusovej krízy v cestovaní TUI za minulý rok vykázala stratu vo výške troch miliárd eur. Spolkový štátny rozpočet na tom pritom nie je o nič lepšie - napriek tomu z neho na podporu medzinárodnej spoločnosti odišla už štvrtá miliarda.

Výmenou štát vo firme získa zhruba štvrtinový podiel a do dozornej rady dosadí dvoch ľudí.

Poslednú pomoc vo výške 1,25 miliardy eur posvätila Európska únia. Zásadné nepochopenie však vyjadruje spolková verejnosť i opozícia.

Ostrá kritika verejnosti

"Hurá! Konečne žiadne notebooky pre študentov a učiteľov, žiadny bonus pre opatrovateľov, žiadna pomoc pre finančne slabých. Cestovná spoločnosť prežije, aby ostatní mohli ísť na dovolenku," sťažujú sa používatelia na sociálnych sieťach na rozhodnutie vlády.

​Štátne pôžičky vyvolali kritiku už v minulom roku. Že nejde o strategickú firmu, tvrdili liberáli i ľavica. A ani o udržaní pracovných miest nemôže byť v Nemecku reč - TUI tu nezamestnáva ani desaťtisíc z celkových 70-tisíc zamestnancov.

Verejnosť sa aj napriek faktu, že môže ísť o dobrú investíciu s úrokovou sadzbou vyššou ako deväť percent, pýtala: Prečo musia peniaze daňových poplatníkov zachraňovať aktíva zahraničných akcionárov, najmä ruského oligarchu Mordašova?

Bohatší bohatšími

Päťdesiatpäťročný podnikateľ s majetkom okolo dvadsiatich štyroch miliárd dolárov zatiaľ sedí na štvrtej priečke rebríčka najbohatších Rusov a napriek kríze si objednáva novú 142 metrov dlhú luxusnú jachtu v hodnote až 500 miliónov eur.

Mordašov sa narodil v severoruskom Čerepovci roku 1965. Po špecializácii ekonóma pre strojárstvo na Vysokej technicko-hospodárskej škole v Leningrade (dnešnom Petrohrade) nastúpil v roku 1988 do hutníckeho kombinátu v rodnom meste, kde pracovali jeho rodičia.

O štyri roky neskôr to dotiahol na finančného riaditeľa a ešte ako člen komunistickej strany zbohatol na akciách sprivatizovaného podniku. Časť svojho nadobudnutého majetku Mordašov, ktorý má z troch manželstiev sedem detí, odovzdal svojim dvom plnoletým synom.

Akcionárom TUI sa stal v roku 2007, a do podniku tak vniesol nádej, že sa rozrastie na ruskom trhu prahnúcom po zahraničných zájazdoch. To sa síce doteraz naplnilo len čiastočne, roku 2014 však jeho podiel vo firme narástol na štvrtinu.

Ako informoval web iHNed, miliardár, ktorý hovorí plynule nemecky a anglicky, má k biznisu v Nemecku blízko aj ako podpredseda Nemecko-ruskej zahraničnoobchodnej komory.

"Verím, že spoločnosť v dohľadnej dobe obnoví rast a upevní svoju vedúcu pozíciu na trhu cestovného ruchu," povedal Mordašov pre denník Handelsblatt.

Či sa však rozhodnutie o podpore TUI oplatí, stále nie je isté. Napriek tomu sa na nadchádzajúcu sezónu firma pripravuje a ceny zájazdov pre rok 2021 navyšuje v priemere o 14 percent.

Podobne ako ďalší podnikatelia v cestovnom ruchu, aj riaditeľ TUI Fritz Joussen ako svetlo na konci tunela vidí očkovanie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.