Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2021, 12:20 Aktualizované dňa 13.01.2021 o 12:44

Európska ekonomika bude rásť, verí šéfka ECB. Povedala, kedy nastanú problémy

Výhľad ECB, aj keď je starý ešte len niekoľko týždňov, už teraz ohrozujú sprísnené lockdowny v niektorých európskych krajinách.

Európska ekonomika bude rásť, verí šéfka ECB. Povedala, kedy nastanú problémy
Zdroj: TASR

Európska centrálna banka (ECB) zatiaľ kvôli zhoršeniu pandémie výhľad meniť nebude, aj naďalej počíta na tento rok v eurozóne s rastom hrubého domáceho produktu (HDP) o 3,9 percenta.

Na konferencii Reuters Next to dnes povedala prezidentka ECB Christine Lagardeová. Problém však podľa nej nastane, ak terajšie lockdowny neskončia ani v prvom štvrťroku.

"Ja si myslím, že náš posledný výhľad z decembra je stále presvedčivý," povedala šéfka ECB. "Naša predpoveď berie do úvahy reštriktívne opatrenia až do konca prvého štvrťroka," dodala. Upozornila pritom, že dôležité bude, ako bude postupovať distribúcie vakcín.

Výhľad ECB, aj keď je starý ešte len niekoľko týždňov, už teraz ohrozujú sprísnené lockdowny v niektorých európskych krajinách, vrátane Nemecka a Francúzska, teda v dvoch najväčších ekonomikách eurozóny. Niekde je tiež proti pôvodným predpokladom pomalšia distribúcia vakcín.

ECB verí v rast

ECB 10. decembra uviedla, že jej výhľad vývoja ekonomiky predpokladá, že do konca tohto roka bude mať obyvateľstvo už dostatočnú úroveň imunity proti chorobe covid-19, ktorú spôsobuje nový typ koronavírusu. Lagardeová pripustila, že začiatok vakcinácia nebola ľahká a že to bolo riziko pre ďalší vývoj.

"Dôvodom na obavy by však bolo, ak by členské štáty aj po konci marca potrebovali uzávery a keby sa napríklad spomalili programy vakcinácie," dodala šéfka ECB. Ekonómovia zo súkromného sektora však výhľad vývoja ekonomiky eurozóny na tento rok už začali zhoršovať.

Napríklad Bank of America počíta s rastom o 2,9 percenta, čo je o celý percentuálny bod menej, než čakala v predchádzajúcej prognóze.

Banka sa snaží ekonomiku nakopnúť

V snahe ekonomiku čo najviac podporiť ECB prehĺbila kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky a programy nákupov dlhopisov predĺžila až do roku 2022.

Ale vzhľadom k tomu, že náklady na úvery sú už na rekordných minimách a v niektorých krajinách sú úroky aj záporné, veľa možností k ďalšej podpore už centrálnej banke nezostáva.

Lagardeová povedala, že ak sa to ukáže ako nevyhnutné, je ECB pripravená program nákupov dlhopisov opäť rozšíriť. Rovnako všaknemusí využiť všetky parametre, ktoré jej program dáva, ak kríza skončí skôr. ECB má teraz na nákupy dlhopisov celkovo 1,85 bilióna eur.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.