Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2021, 15:04

Investor zabudol heslo do bitcoinovej peňaženky s miliónmi. Má iba dva pokusy, inak o bohatstvo príde

Kurz Bitcoinu sa v posledných mesiacoch vyšplhal strmo nahor a prekonával jeden rekord za druhým.

Investor zabudol heslo do bitcoinovej peňaženky s miliónmi. Má iba dva pokusy, inak o bohatstvo príde
Zdroj: Reuters

Desať pokusov a dosť. So zabudnutým heslom sa niekedy stretol asi každý. Obzvlášť draho však možno za stratu zaplatí americký investor Stefan Thomas.

Aby sa dostal do svojej bitcoinovej peňaženky naplnenej v prepočte zhruba 240 miliónmi eur v tejto kryptomene, už mu zostávajú len dva pokusy.

​Presne pred 10 rokmi dostal rodený Nemec žijúci v San Franciscu 7002 Bitcoinov za svoje služby.

Desať pokusov a dosť 

Zárobku však v čase, keď mal jeden Bitcoin hodnotu pár dolárov, Thomas nevenoval veľkú pozornosť a virtuálnu sumu uložil na takzvanú kryptopeňaženku. 

Aby sa do nej človek spätne dostal, musí mať virtuálny kľúč. Po desiatich neúspešných pokusoch sa obsah nenávratne zašifruje.

A toho sa po zadaní ôsmich chybných pokusov obával aj Thomas. V súčasnosti, keď hodnota hlavnej kryptomeny závratne narástla, má podľa BBC totiž jeho zárobok hodnotu približne 240 miliónov dolárov. Útržok, kde mal heslo napísané, však stratil.

Prudký nárast kurzu 

"Pri takýchto sumách sa desaťkrát netipuje, ale odovzdá sa to profesionálom. Za 10 percent z čiastky účet odomknú, zavolajte mi," reagoval na Thomasov Tweet istý profesor Stamos zo Stanfordského observatória.

Kurz Bitcoinu sa v posledných mesiacoch vyšplhal strmo nahor a prekonával jeden rekord za druhým. Od októbra posilnil takmer na trojnásobok. V poslednom týždni však zaznamenal výrazný pokles a v pondelok ráno sa cena jedného Bitcoinu prepadla pod 33-tisíc dolárov.

Britský Úrad pre finančnú etiku neskôr varoval, aby ľudia, ktorí investujú do kryptomeny, boli pripravení na výrazné straty aj na eventualitu, že môžu prísť o všetko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.