Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2021, 00:00

Len posteľ a kuchynka. Nanobyt v Hongkongu stojí ako dom v Bratislave

Jeden z najdrahších realitných trhov na svete, Hongkong, bojuje s vysokými cenami bytov.

Len posteľ a kuchynka. Nanobyt v Hongkongu stojí ako dom v Bratislave
Zdroj: Reuters

Cena bytov v Hongkongu vystúpila v posledných rokoch tak vysoko, že mnoho obyvateľov je kvôli nedostatku peňazí nútených nakupovať byty, ktoré sú menšie ako 24 metrov štvorcových.

Niektoré nie sú väčšie ako dve parkovacie miesta. A napriek tomu vyjdú na stovky tisíc eur.

Ako to v takom byte vyzerá?

Jeden z najdrahších realitných trhov na svete, Hongkong, bojuje s vysokými cenami bytov. Situácia sa tu zhoršila natoľko, že tamojší obyvatelia nakupujú extrémne malé bytové jednotky, v ktorých prakticky nič nie je. Tie dostali označenie "nanobyty". Uviedla to agentúra Bloomberg.

Slovák získa obrovský priestor

Cena za jeden nanobyt v Hongkongu vyšplhať aj na 645-tisíc dolárov, teda viac ako 532-tisíc eur. Sú však tak malé, že sa do nich hocikedy zmestia iba základné potreby.

Posteľ v takomto byte zaberá aj tretinu priestoru a často sa nachádza hneď vedľa kuchyne, teda skôr kuchynského pultu.

Aj keď ceny bytov rastú aj na Slovensku, oproti obyvateľom Honkgkongu si môžeme dovoliť luxus. Za cenu nanobytu sa dá kúpiť aj priestranný rodinný dom v Bratislave s rozlohou vyše sto metrov štvorcových

Ceny nehnuteľností u nás pri tom počas koronakrízy rástli najrýchlejšie od roku 2008. 

Tieto malé hongkongské byty skúmala spoločnosť Libier Research. Z 8 550 ich zhruba 85 percent nemalo samostatnú spálňu a skoro všetky byty nemali oddelenú kuchyňu.

Ešte o jedenásť rokov skôr sa takto malé byty predávali len zriedka. Išlo zhruba o 0,2 percenta z celkového predaja nehnuteľností v Hongkongu. Teraz je však situácia úplne iná. Každý ôsmy byt, ktorý sa v tejto oblasti predá, je nanobytom.

Nedostupné bývanie

Dostupnosť bývania je v Hongkongu pravdepodobne vôbec najhoršie na celom svete. Prevyšuje aj veľkomestá ako je Sydney, Vancouver či Los Angeles.

Byty sú pre bežných obyvateľov prakticky nedostupné. Vysoká cena nehnuteľností je nepríjemná hlavne pre mladú generáciu.

Okrem nanobytov sa v Hongkongu nakupujú aj takzvané rakvy, kde je v podstate len miesto pre jedno lôžko. Niektorí obyvatelia potom často nelegálne žijú aj v priemyselných budovách.

Hoci aj Hongkong zasiahla v roku 2020 hospodárska kríza, ktorá zvýšila tunajšiu nezamestnanosť na pätnásťročné maximum, cena bytov tu klesla iba o jedno percento.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.