Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2021, 11:56

Taliansko si chce požičať ďalších 32 miliárd eur na pomoc firmám

Stav verejných financií Talianska, ktorý bol už pred pandémiou zlý, sa dramaticky zhoršil.

Taliansko si chce požičať ďalších 32 miliárd eur na pomoc firmám
Zdroj: Reuters

Talianska vláda sa pokúsi požičať si ďalších 32 miliárd eur na pomoc firmám, ktoré poškodili obmedzenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré kabinet vydal v noci z piatka 15. januára na sobotu po skončení zasadnutia.

Vláda v ňom uvádza, že tieto peniaze použije na ďalšiu pomoc firmám a občanom, ktorých „najviac zasiahli dôsledky pandémie ochorenia COVID-19“.

​Parlament musí túto novú pomoc schváliť, ale napriek politickej kríze, ktorá ohrozuje prežitie vlády, sa to považuje za formalitu.

Bývalý premiér Matteo Renzi, ktorého strana Italia Viva tento týždeň vystúpila z vládnej koalície, uviedol, že podporí akýkoľvek návrh na pomoc firmám a ľuďom.

Taliansko bolo prvou krajinou v Európe, v ktorej vlani začiatkom roka vypukla pandémia. Ochoreniu už podľahlo takmer 81-tisíc ľudí a uvrhlo ekonomiku do recesie.

Talianska centrálna banka v piatok vo štvrťročnej správe skonštatovala, že ekonomika sa nevráti na úroveň pred pandémiou pred rokom 2023.

Podľa odhadov banky by sa mal hrubý domáci produkt (HDP) Talianska tento rok zvýšiť o 3,5 percenta po poklese o 9,2 percenta v roku 2020 a v roku 2023 očakáva jeho rast o 2,3 percenta.

Stav verejných financií Talianska, ktorý bol už pred pandémiou zlý, sa dramaticky zhoršil.

Oficiálne údaje zo začiatku januára naznačujú, že v 3. štvrťroku 2020 sa rozpočtový deficit vyšplhal na 9,4 percenta HDP, čo bol strmý nárast z 2,2 percenta HDP v rovnakom období 2019.

Taliansko však patrí medzi hlavných príjemcov pomoci z obrovského fondu obnovy Európskej únie a očakáva pôžičky a granty v hodnote približne 220 miliárd eur.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.