Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2021, 07:22

Čína zrejme ako jediná veľká ekonomika vzrástla aj v minulom roku

Rast čínskeho HDP v poslednom štvrťroku zrýchlil na 6,5 ​​percenta zo 4,9 percentám v predchádzajúcom, treťom štvrťroku.

Čína zrejme ako jediná veľká ekonomika vzrástla aj v minulom roku
Zdroj: Reuters

Čína dnes oznámila, že v minulom roku jej hrubý domáci produkt (HDP) vzrástol o 2,3 percenta.

Je to síce kvôli pandémii covidu-19 najslabší rast za posledných 44 rokov, ale aj tak je Čína podľa tlačových agentúr pravdepodobne jedinou veľkou ekonomikou, ktorá za minulý rok vykázala ekonomický rast.

Za posledný štvrťrok minulého roka vzrástol čínsky HDP medziročne o 6,5 percenta, čím sa rast vrátil na úroveň pred pandémiou, poznamenal čínsky štatistický úrad.

V októbri až decembri 2019 predstavoval rast HDP šesť percent.

Tempo hospodárskeho rastu Číny sa postupne spomaľuje. V roku 2017 činilo 6,8 percenta, v roku 2018 6,6 percenta a v roku 2019 šesť percent, pripomenula agentúra TASS a dodala, že horší výsledok než vlani vykázalo čínske hospodárstvo naposledy v roku 1976, kedy sa HDP zmenšil o 1,6 percenta.

Agentúra AP naopak zdôraznila, že čínska ekonomika vlani vzrástla o 2,3 percenta, pretože sa zrýchlilo jej zotavovanie z pandémie, ktorá v Číne začala, zatiaľ čo USA, Európa a Japonsko zápasili s prudkým šírením infekcie.

Rast čínskeho HDP v poslednom štvrťroku zrýchlil na 6,5 ​​percenta zo 4,9 percentám v predchádzajúcom, treťom štvrťroku.

V prvom štvrťroku minulého roka zaznamenala čínska ekonomika pokles o 6,8 percenta, pretože koronavírus si vynútil zatvorenie tovární a obchodov.

Už v nasledujúcom, druhom štvrťroku sa Čína stala prvou významnou krajinou, ktorá znovu dosiahla rast (o 3,2 percenta) po tom, čo komunistická strana v marci ohlásila víťazstvo nad koronavírusom a znovu otvorila ekonomiku, napísala AP.

Dodala, že k rastu napomohol celosvetový dopyt po čínskych rúškach. Čínsky vývoz vlani vzrástol o 3,6 percenta napriek colnej vojne s USA.

Čínski výrobcovia prevzali podiel na trhu od zahraničných konkurentov, ktorí stále čelili protinákazovým opatreniam.

Medzinárodný menový fond a ďalší prognostici podľa AP očakávajú, že čínska ekonomika tento rok vzrastie o viac ako osem percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.