Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2021, 18:00

Najväčší boháči zarobili na pandémii viac ako bilión dolárov

Najbohatší ľudia sveta zarobili aj na tom, že ich konkurencia je počas koronakrízy odstavená.

Najväčší boháči zarobili na pandémii viac ako bilión dolárov
Zdroj: Reuters

660 najbohatších ľudí v Spojených štátoch od začiatku pandémie "vyzbieralo" 1,1 bilióna amerických dolárov, vychádza to zo štúdie výskumného tímu Inštitútu pre politické štúdie (IPS). 

Od marca minulého roka vzrástlo bohatstvo amerických miliardárov o 39 percent z približne troch biliónov dolárov na 4,1 bilióna v súčasnosti, píše The Guardian.

"Miliardári žnú počas pandémie neočakávané bohatstvo. Profitujú z toho, že v tejto bezprecedentnej dobe je ich konkurencia odstavená, alebo ovládajú technológie a služby, na ktorých sme všetci závislí. Tieto neočakávané zisky by sme mali zdaniť a zaplatiť tak za zotavenie." Reagoval na zistenia Chuck Collins zo spomenutého inštitútu. 

"Koronakríza ničí ľudí s inou farbou pokožky a pracovníkov s nízkym príjmom, zatiaľ čo miliardári, ktorí sú takmer všetci bieli, zaznamenali raketový nárast bohatstva," povedal Frank Clemente, šéf organizácie Američania za daňovú spravodlivosť.  

Elon Musk, zakladateľ automobilky Tesla, v priebehu minulého roka profitoval z prudkého rastu hodnoty jej akcií.

Hodnota jeho majetku, ktorá k dnešku predstavuje 209 miliardy dolárov, ho dostala na prvé miesto v rebríčku bohatých

Ešte začiatkom roka 2020 sa v rebríčku nachádzal na 35. mieste. 

Zisk vo výške 1,1 bilióna dolárov by mohol byť použitý na úhradu všetkej pomoci pre pracujúce rodiny, obsiahnutej v Bidenovom pandemickom záchrannom balíku vo výške 1,9 bilióna dolárov, uvádza štúdia. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.