Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.01.2021, 10:33

MMF zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky v tomto roku, najvýraznejší rast sa očakáva v Indii

Tento rok sa očakáva rast svetovej ekonomiky o 5,5 percenta.

MMF zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky v tomto roku, najvýraznejší rast sa očakáva v Indii
Zdroj: Reuters

Medzinárodný menový fond zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok a priaznivejšie čísla zverejnil aj v prípade roka 2020.

Za ten aj naďalej počíta s poklesom ekonomiky, avšak v menšej miere, než uvádzal v jesennej prognóze.

Ako fond v utorok informoval, tento rok očakáva rast svetovej ekonomiky o 5,5 percenta. To znamená zlepšenie prognózy v porovnaní s prognózou z októbra, v rámci ktorej počítal s rastom globálnej ekonomiky v roku 2021 o 5,2 percenta.

Ako dôvod uviedol spustenie vakcinácií v závere minulého roka, ktoré zvýšili nádej, že pandémiu sa podarí dostať pod kontrolu.

Prichádza varovanie

Fond zároveň zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky za minulý rok. Zatiaľ čo v októbrovej prognóze očakával pokles globálnej ekonomiky za rok 2020 o 4,4 percenta, teraz počíta s poklesom o 3,5 percenta.

Pod optimistickejšiu prognózu sa podľa fondu podpísal lepší než pôvodne očakávaný vývoj v druhej polovici roka.

MMF však opäť varoval, že svetová ekonomika aj naďalej čelí "mimoriadnej neistote," pričom rizikom sú najmä ďalšie vlny pandémie a mutácie nového koronavírusu.

Ako dodal, aktivita vo svete zostane hlboko po odhadmi tohtoročného vývoja ekonomiky z obdobia pred nástupom pandémie.

MMF odhaduje, že za roky 2020 - 2021 zaznamená pád pod hranicu extrémnej chudoby takmer 90 miliónov ľudí. Pandémia úplne vymaže pokrok, ktorý sa podarilo v oblasti znižovania chudoby dosiahnuť za posledných 20 rokov.

Zlepšenie pre USA

Spojené štáty, najväčšia ekonomika sveta, by mali tento rok zaznamenať rast o 5,1 percenta po minuloročnom očakávanom poklese o 3,4 percenta.

To je výrazné zlepšenie tohtoročnej proognózy, keďže v októbri očakával fond rast ekonomiky USA v tomto roku iba o 3,1 percenta.

Prispel k tomu najmä decembrový balík stimulov na podporu ekonomiky v objeme 900 miliárd dolárov.

Ekonómovia nevylučujú ďalšie zlepšenie prognózy pre ekonomiku USA, ak Kongres schváli nový balík pomoci predložený súčasným prezidentom Joeom Bidenom v objeme 1,9 bilióna dolárov.

Prudký rast v Indii

Druhá najväčšia ekonomika sveta, Čína, by tento rok mala zaznamenať prudké zrýchlenie rastu. Po tom, ako v minulom roku vzrástla o 2,3 percenta, by v roku 2021 mala dosiahnuť podľa MMF rast na úrovni 8,1 percenta.

Ešte výraznejší rast než v Číne očakáva fond v prípade Indie. Jej ekonomika by mala tento rok vzrásť až o 11,5 percenta, čo je o 2,7 percentuálneho bodu lepší odhad než v októbri.

Ak sa odhad naplní, bude to zároveň najväčší ekonomický obrat spomedzi veľkých ekonomík po tom, ako v minulom roku klesla o 8 percenta.

Čo sa týka eurozóny, MMF predpokladá v tomto roku rast ekonomiky na úrovni 4,2 percenta po minuloročnom poklese o 7,2 percenta.

V októbrovej prognóze očakával pokles ekonomiky eurozóny v roku 2020 o 8,3 percenta.

V prípade súčasného roka je však najnovší odhad horší, keďže v októbrovej prognóze počítal fond s rastom ekonomiky menového bloku o 5,4 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.