Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2021, 08:52

Toyota predbehla Volkswagen. Stala sa najväčším predajcom áut

Toyota sa stala prvýkrát za päť rokov najväčším predajcom áut na svete.

Toyota predbehla Volkswagen. Stala sa najväčším predajcom áut
Zdroj: Toyota

Japonská automobilka Toyota Motor vlani pri predaji predbehla nemecký koncern Volkswagen. Prvýkrát za päť rokov sa tak stala najväčším predajcom áut na svete. Pokles odbytu v dôsledku pandémie nového koronavírusu zasiahol totiž silnejšie jej nemeckého rivala.

Automobilky zasiahli blokády

Toyota vo štvrtok uviedla, že globálny predaj celej skupiny vrátane dcérskych spoločností Daihatsu Motor a Hino Motor vlani klesol o 11,3 percenta na 9,528 milióna vozidiel.

Odbyt skupiny Volkswagen sa pritom v roku 2020 znížil o 15,2 percenta na 9,305 milióna áut.

Automobilky na celom svete zasiahli blokády, ktoré zabránili ľuďom v návšteve autosalónov a producentov prinútili obmedziť alebo zastaviť výrobu.

Zvládli pandémiu

Toyota však pandémiu zvládla o niečo lepšie, pretože jej domáci japonský trh a ázijský región všeobecne boli ochorením postihnuté menej ako Európa a USA.

Japonský výrobca hybridných modelov Prius a luxusných vozidiel Lexus spresnil, že jeho predaj v Číne v roku 2020 vzrástol o 10,9 percenta na takmer 1,8 milióna automobilov, zatiaľ čo v USA, ktoré sú jeho najväčším trhom, klesol o 11,3 percenta na 2,1 milióna kusov.

Predaj v Severnej Amerike sa však od mája postupne zotavuje. A od septembra už neklesal, ale buď stagnoval, alebo mierne vzrástol, uviedla Toyota.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.